Αρχική » ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ » Οι έφηβοι …. Σαμαρείτες του Γυμνασίου Νέας Ζίχνης- Ο εθελοντισμός τρόπος ζωής και στο σχολείο μας

ethelontismos

Σχολικό  Ετος  : 2023-24

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ : Σάκκου Ελισσάβετ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ : Οικονόμου Πασχαλία

Θεματική του Ομίλου: Οι έφηβοι …. Σαμαρείτες του Γυμνασίου Νέας Ζίχνης- Ο εθελοντισμός τρόπος ζωής και στο σχολείο μας

Εκπαιδευτικοί – παιδαγωγικοί στόχοι / Προσδοκώμενα οφέλη

• Να κατανοήσουν οι μαθητές την έννοια του εθελοντισμού και να την ξεχωρίζουν από συναφείς έννοιες ( αλληλεγγύη, φιλανθρωπία , ακτιβισμό )
  • Να ευαισθητοποιηθούν ως προς τα προβλήματα που απασχολούν τους γύρω τους
  • Να συνειδητοποιήσουν την ανάγκη συμμετοχής σε εθελοντικές δράσεις.
  • Να μάθουν πώς μπορούν να γίνουν εθελοντές και ότι με τον τρόπο αυτό εκτός από την κοινωνία βοηθούν και τον εαυτό τους αποκτώντας γνώσεις , δεξιότητες , εμπειρίες .
  • Να καλλιεργήσουν και αναπτύξουν ικανότητες κριτικής σκέψης, δημιουργικότητας, επικοινωνίας , συνεργασίας και αναπτύξουν την ενσυναίσθησή τους και   δεξιότητες ενεργού πολίτη.
  • Να ενημερωθούν για την ιστορία και τη δράση του Ε.Ε.Σ καθώς και για άλλους φορείς Εθελοντισμού , καθώς και τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να γίνουν- γίνουμε μέλη.
  • Να οργανώσουν και να υλοποιήσουν εθελοντικές δράσεις (χριστουγιεννιάτικη αγορά, συσσίτιο, δεντροφύτευση).

Δράσεις :

• Κατασκευή χειροτεχνιών και χριστουγιεννιάτικων στολιδιών
  • Συγκέντρωση παιχνιδιών για δωρεά στον Ερυθρό Σταυρό.
  • Ενημέρωση από την πρόεδρο του παραρτήματος του Ε.Ε.Σ Σερρών για την ιδέα του εθελοντισμού και την ιστορία του Ε.Σ.
  • Παρασκευή χριστουγιεννιάτικων μπισκότων για προσφορά στο σχολείο και πώληση
  • Διοργάνωση χριστουγιεννιάτικου bazaar. ( Τα χρήματα διατέθηκαν σε φιλανθρωπικούς σκοπούς.)
  • Ενημέρωση από το ΕΚΑΒ Σερρών για τεχνικές ΚΑΡΠΑ .
  • Ενημέρωση από εθελοντή του Ε.Σ για θέματα οργάνωσης του σχολικού φαρμακείου και αντιμετώπισης μικροτραυμάτων.
  • Κατασκευή σπορείου και διάθεση των φυτών στους μαθητές και καθηγητές του σχολείου αλλά και των συστεγαζόμενων.
  • Μαγείρεμα για το συσσίτιο της Ενορίας γειτονικού χωριού
  • Κατασκευή πασχαλινών λαμπάδων και κουλουριών που προσφέρθηκαν στο παράρτημα του Ε.Σ Σερρών για να διατεθούν .
  • Υποστήριξη δράσεων και εκδηλώσεων του σχολείου ( δημιουργία προσκλήσεων, αφίσας).
  • Δημιουργία ιστολογίου
  • Αποτύπωση των δράσεων στην ιστοσελίδα του σχολείου.