Στις 22 Μαϊου 2024 διοργανώθηκαν με πρωτοβουλία του συναδέλφου Κουτίδη Ζήση, καθηγητή καλλιτεχνικών αγώνες σκάκι για τους μαθητές του Γυμνασίου Νέας Ζίχνης. Είναι γνωστό ότι το σκάκι ενδυναμώνει μια σειρά ικανότητες όπως η κριτική σκέψη, η λογική ανάλυση, η μεθοδικότητα και η προσοχή, αλλά και μια σειρά αξίες και συμπεριφορές όπως η σοβαρότητα, η αυτοκριτική στάση και η υπευθυνότητα. Έτσι, δεν βοηθά μόνο στην ανάπτυξη της ευφυΐας των παιδιών, αλλά και στο να αξιοποιούν την ευφυΐα τους για δημιουργικούς στόχους. Και όλα αυτά συνδυάζοντας την ευχαρίστηση που προσφέρει ένα παιχνίδι. Οι μαθητές δήλωσαν αθρόα συμμετοχή και αφού αγωνίστηκαν ανά ζεύγη, αντιμετώπισαν τους πιο άξιους αντιπάλους τους στους τελικούς! Ακολούθησε βράβευση των νικητών. Την πρώτη θέση κατέλαβε ο μαθητής Μυλωνάς Δημήτρης της Γ τάξης. Ακολούθησαν οι μαθητές Σαμαράς Δημήτριος, Αλεξανδρίδης Πολυχρόνης και Βοζίκη Μαρία της Α τάξης.
Συγχαρητήρια στον συνάδελφο και στα παιδιά για την υπέροχη προσπάθεια!