Την Τετάρτη 17/4/2024 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη σε σύμπραξη-συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο της Νέας Ζίχνης της Α Γυμνασίου στο Μουσείο Παγωτού ΚΡΙ ΚΡΙ . Η επίσκεψη είχε στόχο την ενθάρρυνση των μαθητών στην καλλιέργεια της νεανικής και νεοφυούς επιχειρηματικότητας, της καταναλωτικής συνείδησης και της αναγνώρισης των συγκριτικών πλεονεκτημάτων του τόπου μας. Παράλληλα, στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων και με αφορμή το αλληγορικό παραμύθι ”Η Εχθρόπιτα” , οι μαθητές ασχολήθηκαν με το θέμα των μεταξύ τους σχέσεων και συγκρούσεων. Θέλοντας να ενδυναμώσουν τις
μεταξύ τους σχέσεις και να ακολουθήσουν τις οδηγίες του παραμυθιού είχαν την ευκαιρία να βιώσουν (κατά αντιστοιχία με την ΄΄εχθρόπιτα ΄΄ του παραμυθιού) τα οφέλη της΄΄παγωτόπιτας΄΄, όπως φαίνεται και στις παρακάτω φωτογραφίες.
Υπεύθυνες εκδρομής: Δομουχτσή Ευαγγελία, Διευθύντρια
Σάκκου Ελισάβετ, Μαθηματικός