Διακρίσεις στα Εργαστήρια και στο Διαγωνισμό Μετάφρασης 2014

Το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου,στα πλαίσια του 3ου Κύκλου του Εκπαιδευτικού Προγράμματος ΒΙΒΛΙΟΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ,  διοργάνωσε Εργαστήρια και διαγωνισμό λογοτεχνικής μετάφρασης για παιδιά και εφήβους.

Τα Εργαστήρια Μετάφρασης υλοποιήθηκαν στους χώρους των σχολείων από 17/2 έως 12/3/2014, ενώ ο Διαγωνισμός Μετάφρασης πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Δ.Κ.Σ.Μ.Ρ., όπου οι μαθητές/ήτριες διαγωνίστηκαν στη μετάφραση ενός λογοτεχνικού κειμένου από τα αγγλικά ή γαλλικά ή γερμανικά στην ελληνική γλώσσα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Κρεμαστής που διακρίθηκαν είναι οι εξής:

1. Τσισιμοίρη Νικολέττα, Γ Γυμνασίου. 3ο Βραβείο στα εργαστήρια Αγγλικής Γλώσσας.
  2. Σμαράγδη Κουκιά, Γ Γυμνασίου. 1ο Βραβείο στα εργαστήρια Γαλλικής Γλώσσας.
  3. Κορκίδας Μιχαήλ, Γ Γυμνασίου. 2ο Βραβείο στο διαγωνισμό Γαλλικής Γλώσσας.

Η εκδήλωση απονομής των βραβείων θα πραγματοποιηθεί την

Κυριακή 30 Μαρτίου 2014 και ώρα 12.30 το μεσημέρι

στις εγκαταστάσεις του Διεθνούς Κέντρου Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου (Αντιπλοιάρχου Λάσκου 10α).

Τα βραβεία και τους επαίνους θα απονείμει ο γνωστός συγγραφέας και μεταφραστής Αύγουστος Κορτώ.

Η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί με προβολή ταινίας μικρού μήκους.

Συγχαρητήρια!