Άρθρα για 19, Νοέμβριος 2012

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εδώ Πολυτεχνείο 39 χρόνια μετά… στο Γυμνάσιο Κορησού (Δελτίο Τύπου-Παρουσίαση Prezi-Φωτογραφίες)

Εδώ Πολυτεχνείο 39 χρόνια μετά… στο Γυμνάσιο Κορησού ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Την Παρασκευή, 16 Νοεμβρίου πραγματοποιήσαμε  στη Γυμνάσιο Κορησού εκδήλωση για την επέτειο του Πολυτεχνείου. Η παρουσίαση έγινε με τη χρήση Νέων Τεχνολογιών Web 2.0 Prezi. Παράλληλη ήταν η συμμετοχή των μαθητών με ανάγνωση, δρώμενα και τραγούδι. Υπεύθυνοι καθηγητές: Κωνσταντινιά Μυλωνά και Κώστας Ζυγούρης Η δημοσίευση… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μια διαφορετική εκδοχή για την προέλευση του ελληνικού αλφαβήτου

Οι Έλληνες ανακάλυψαν το αλφάβητο, και ΔΕΝ το πήραν από τους Φοίνικες!! Το πρώτο γραπτό κείμενο στην Ευρώπη – Το 1998 ο καθηγητής κ. Γ. Χουρμουζιάδης δήλωσε πως είναι αδύνατη η δημοσίευση του κειμένου!! Είναι εμφανές πως η όποια επίσημη δημοσίευσή της θα ανέτρεπε όλο το ιστορικό σκηνικό περί ανακάλυψης της γραφής, της αποτύπωσης της… (συνέχεια…)