03 για παρουσίαση

00 για παρουσίαση 04 για παρουσίαση

Ερωτηματολόγιο Ερευνώ τα πλεονεκτήματα του τόπου μου

Λίμνη των Γιαννιτσών

Την Παρασκευή 20/5/2022 η Α΄ Γυμνασίου πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στη Σχολή Αριστοτέλους στη Νάουσα. Με τη συνοδεία των καθηγητών Ε. Θεοδοσιάδου, Α. Κουτρή, Κ. Μητσάνη και τον διευθυντή Κ. Παραστατίδη οι μαθητές της Α΄ γυμνασίου περιηγήθηκαν στη Σχολή του Αριστοτέλη και ξεναγήθηκαν στον χώρο. Αρχικά ο υπεύθυνος κ. Παξιμαδάκης του πολιτιστικού κέντρου του Δήμου Νάουσας που βρίσκεται στο χώρο, παρουσίασε στους μαθητές βασικά σημεία για την ιστορία του τόπου με έμφαση στην ζωή και το έργο των τριών μεγάλων προσωπικοτήτων που περπάτησαν σε εκείνον τον τόπο, του Φιλίππου, του Αριστοτέλη και του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Οι μαθητές με ιδιαίτερο ενδιαφέρον γνώρισαν βασικά σημεία του τόπου μας.

Ακολουθώντας τα βήματα του Αριστοτέλη προχωρήσαμε στο Ιερό των Νυμφών. Μαγεμένοι από την επιβλητικότητα του χώρου μιλήσαμε για την ιστορία του Νυμφαίου διαχρονικά, ξεκινώντας από την Αρχαϊκή εποχή και φτάνοντας στην Ελληνιστική. Μικρές ομάδες μαθητών του Α1, τις οποίες συντόνισε η φιλόλογος κ. Μητσάνη, παρουσίασαν την ιστορία του Ιερού. Φύλλα εργασίας με ανάλογο περιεχόμενο (Φύλλο 1Φύλλο 2 ) διανεμήθηκαν και συμπληρώθηκαν από τους μαθητές. Στη συνέχεια γεμάτοι από συναισθήματα και σκέψεις συζητήσαμε τρόπους με τους οποίους θα μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε το χώρο καθώς και για το ποιοι επαγγελματίες θα μπορούσαν να δραστηριοποιηθούν για την ανάδειξη, προβολή και αξιοποίησή του!

01 για παρουσίαση 03 για παρουσίαση 02 για παρουσίαση

17

16  10

Με την πρωτοβουλία και την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Τεχνολόγου κας Κυριακίδου Αναστασίας  πραγματοποιήθηκε  και φέτος – μετά από ένα κενό δύο χρόνων λόγω των περιοριστικών μέτρων της πανδημίας – Έκθεση Τεχνολογίας με μαθητικές κατασκευές της Α΄ γυμνασίου. Στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας, οι μικροί μας μαθητές έκαναν υπέροχες κατασκευές, εξασκώντας τις πρακτικές τους δεξιότητες και απολαμβάνοντας τη χαρά της δημιουργίας.

Οι κατασκευές ποικίλες, πολλές είναι πρωτότυπες και πλέον κοσμούν την είσοδο του εσωτερικού κοινόχρηστου χώρου του σχολείου μας, δίνοντας την ευκαιρία σε καθηγητές και μαθητές να επισκεφτούν το χώρο, να δούνε από κοντά τις κατασκευές και τη λειτουργία κάποιων και να θαυμάσουν την πρωτοτυπία και τα ιδιαίτερα ταλέντα των μαθητών.

Τα θέματα πολλά, όπως φάροι, αερόστατα, γέφυρες, τηλεφωνικοί θάλαμοι, τηλεοράσεις, μετρό / σιδηροδρομικοί σταθμοί, ρολόγια, πηγάδια, κινούμενα οχήματα, κτιριακές εγκαταστάσεις, κατασκευές με λαμπτήρες, όλα καμωμένα με τέχνη, μεράκι και πρωτότυπες ιδέες.

Την έκθεση επισκέφτηκε δια ζώσης την Τετάρτη 25-5-2022  τμήμα της Τετάρτης Τάξης του Δημοτικού Κοπανού μαζί με τη συνοδό δασκάλα τους και αποχώρησε με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ας απολαύσουμε την Έκθεση Τεχνολογίας μέσα από το πλούσιο φωτογραφικό υλικό που ακολουθεί.

23 22 21 20 19 18 15 14 13 12 11 9 8 7 6 5 3 2 4 1 38

1

2Η Ενδοσχολική επιμόρφωση του Συλλόγου Διδασκόντων του Γυμνασίου Κοπανού συνεχίζεται με πρωτοβουλία της Διεύθυνσης του Σχολείου και με την απαραίτητη συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Συλλόγου Διδασκόντων.

Σεμιναριακή δράση οργανώθηκε την Τρίτη 24  Μαΐου 2022 διαδικτυακά, μέσα από την πλατφόρμα του webex, με εισηγήτρια την εκπαιδευτικό, Υπεύθυνο Πληροφορικής του Γυμνασίου Κοπανού,  κα  Λαζάρου Βασιλική.

Κατά τη δίωρη δράση, η εισηγήτρια πραγματοποίησε ομιλία βασισμένη σε πλούσιο οπτικό υλικό με θέμα « Ένα ασφαλές Διαδίκτυο για τα παιδιά μας. Κίνδυνοι και Αντιμετώπιση». Παράλληλα, μας καθοδήγησε και έδωσε πρακτικές συμβουλές, για να μπορούμε να περιορίσουμε την πρόσβαση των μαθητών – παιδιών μας σε ακατάλληλο υλικό στο διαδίκτυο. Τέλος, ακολούθησε ουσιαστική συζήτηση γύρω από τον κίνδυνο που αντιμετωπίζουν οι μαθητές κάθε φορά που «σερφάρουν στο διαδίκτυο» και έγινε προσπάθεια να δοθούν κάποιες λύσεις στο θέμα.