ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΤΑΦΩΝ ΑΙΓΩΝ

ΑΣΠΙΔΑΣ 3

Υπεύθυνες κα. Σεμερτζίδου Ε. , Τσιμοπούλου Π.

Στα πλαίσια της δράσης ¨Μουσειοπαιδαγωγική – Φίλοι του Λόγου και των Μουσείων, υπό την καθοδήγηση του Σ.Ε.Ε. Πε 02 κου Περπερίδη Παύλου, το τμήμα Β3  του Γυμνασίου Κοπανού συμμετείχε σε διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο των Βασιλικών Τάφων των Αιγών, συνοδεία των εκπαιδευτικών κας Ε. Σεμερτζίδου , Α. Κυριακίδου και της κας  Β. Καπετάνου και κας  Α. Νικολαΐδου, που συνόδευσαν το τμήμα Β1.

Αρχικά,  της επίσκεψης προηγήθηκε 2ωρη ενημέρωση των μαθητών για τα εκθέματα του μουσείου, με υλικό από την ιστοσελίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη στο μουσείο, όπου οι μαθητές μας είδαν από κοντά τα εκθέματα και με ιδιαίτερο ενδιαφέρον προσέγγισαν τους Βασιλικούς Τάφους. Με αφορμή τη διδακτική επίσκεψη, εστίασαν σε ένα  έκθεμα στο πιο κεντρικό σημείο του μουσείου: την ασπίδα του Φιλίππου Β’, που αποτελεί τμήμα του οπλισμού που βρέθηκε εντός του βασιλικού τάφου.

Έπειτα, σε συνεργασία με την κα Τσιμοπούλου Παρασκευή, καθηγήτρια των καλλιτεχνικών, ξεκίνησαν να ζωγραφίζουν την ασπίδα. Τις καλλιτεχνικές τάσεις των μαθητών πλαισίωσε το θεωρητικό υλικό του εκθέματος. Επιπλέον, οι μαθητές ολοκλήρωσαν το έργο και στα πλαίσια της δημιουργικής γραφής περιέγραψαν με γραπτό κείμενο την ασπίδα. Επίσης,  να αναφερθεί ότι οι μαθητές του Β3 συμμετείχαν στη 2ημερη εκπαιδευτική εκδρομή που πραγματοποιήθηκε στην Καβάλα και επισκέφθηκαν επιπλέον το Αρχαιολογικό Μουσείο της Αμφίπολης και το Μουσείο στους Φιλίππους, καθώς και το Αρχαίο θέατρο στους Φιλίππους. Καταληκτικά, ολοκληρώσαμε τη δράση με νέα διδακτική επίσκεψη, με την περιήγησή μας  στον αρχαιολογικό χώρο στο Δίον της Πιερίας.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΩΝ ΑΙΓΩΝ Β3 ΑΣΠΙΔΑΣ 2 ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΩΝ ΑΙΓΩΝ