Αρχείο ημέρας 6 Απριλίου 2022

45678910
11121314151617
252627282930

Συμμετοχή του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Πύργου στην εκδήλωση «Διαβάτη άκου την Ωδή…,  δες την Πύλη…»

Συμμετοχή του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Πύργου στην εκδήλωση

«Διαβάτη άκου την Ωδή…,  δες την Πύλη…»

Η Δημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη της Ανδρίτσαινας σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας, το 3ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, το 1ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας και το Λαογραφικό Μουσείο Ανδρίτσαινας, στην προσπάθεια διατήρησης της ιστορικής μνήμης, διοργάνωσε την επετειακή εκδήλωση:

«Διαβάτη άκου την Ωδή…,  δες την Πύλη…»,

αφιερωμένη στα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση, η οποία  πραγματοποιήθηκετη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2022 και ώρα 11:30 π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων της Δημόσιας Ιστορικής Βιβλιοθήκης Ανδρίτσαινας.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης και της Επετείου της 25ης Μαρτίου, στο πλαίσιο υλοποίησης του STEAM εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο «Πάμε Μουσείο;», στο οποίο συμμετέχουν 10 σχολεία του Μαθητικού Δικτύου «Ατίθασα Πινέλα»από την Ηλεία, την Αττική και τη Θεσσαλονίκη, με συντονίστρια την Υπεύθυνη εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Δημόσιας Ιστορικής Βιβλιοθήκης Ανδρίτσαινας Δρ. Σταματία Κοτρέτσου. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα έχει ως σκοπό τη δημιουργία του Αγαθοφρόνειου Εικονικού Μουσείου για παιδιά και εφήβους, με εκθέματα που σχετίζονται με την ελληνική επανάσταση, το οποίο θα εξασφαλίζει προσβασιμότητα σε όλους. Αξιοποιούνται χειρόγραφα,βιβλία, ποιήματα και μουσικά έργα του μεγάλου δωρητή της Δημόσιας Ιστορικής Βιβλιοθήκης Ανδρίτσαινας, Κων/νου Αγαθόφρονα Νικολόπουλου.20220321 112250

Κορυφαία στιγμή της εκδήλωσης ήταν η παρουσίαση της εξαιρετικής δουλειάς του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Πύργου από τους μαθητές Ραφαήλ Γιαννέλη, Μιχάλη Μαράτο και τη μαθήτρια Ζαχαρούλα Μαργαρίτη με υπεύθυνη  την καθηγήτρια Πληροφορικής, κα Ασβεστά Αργυρώ. Οι μαθητές επιμελήθηκαν την παρουσίαση των έργων του γλύπτη Νίκου Φλώρου από την έκθεση στη Συλλογή Παραδοσιακών Ενδυμασιών «Βικτωρία Ι. Καρέλια» και το απόσπασμα από την ομιλία του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη στην Πνύκα που απήγγειλε ο Δρ Α. Θανασούλας.Οι μαθητές μαζί με την καθηγήτριά τους έλαβαν πολλά συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά τους από όλους του συμμετέχοντες.

library1 library2

Η οικογένεια της ποιήτριας Έφης Αιλιανού- Κυριλλοπούλου μετά από την εκδήλωση δήλωσε συγκινημένη: «…Είμαστε περήφανοι, που εμπνευσμένοι εκπαιδευτικοί λαμπρύνουν το εκπαιδευτικό μας σύστημα! Δασκάλους τέτοιους έχουμε ανάγκη, που με τον ενθουσιασμό, τη δημιουργικότητα και την αγάπη τους για τα  παιδιά, τους δείχνουν πως υπάρχει και κάτι διαφορετικό από τη ρηχότητα της ηλεκτρονικής εποχής και τα καθοδηγούν με τρόπο εμπνευσμένο, ώστε αυτά να θελήσουν να ανακαλύψουν τη μαγεία του στίχου και, το κυριότερο,  εξ αφορμής αυτής της ανακάλυψης, να δημιουργήσουν τα ίδια τα παιδιά κάτι δικό τους! Μας εντυπωσίασαν εξαιρετικά τα κείμενά  τους! Πόση φαντασία! Είναι απίστευτο πώς δεκατριάχρονα μόνο  παιδιά  δημιούργησαν τις δικές τους εντυπωσιακές ιστορίες, που τις τοποθέτησαν σε μια εποχή τόσο μακρινή και τόσο ξένη γι’ αυτά! Δεν υπάρχουν λόγια για αυτές τις φωτισμένες εκπαιδευτικούς, που, με τον μαγικό τους τρόπο, τα παροτρύνουν  να γνωρίσουν τον εαυτό τους και να ανακαλύψουν τα ταλέντα τους! Ιδιαίτερη μνεία στην συγκινητική απαγγελία του κυρίου Θανασούλα, αλλά και  στις εξαιρετικές μουσικούς, που κόσμησαν την εκδήλωση!».

Άλλη μια σημαντική στιγμή της εκδήλωσης ήταν η συμμετοχή της καθηγήτριας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Μαρίας Ευθυμίου που με τα μαθήματα ιστορίας, που παρέδωσε στους μαθητές, έδωσε τη δική της οπτική για την Ελληνική Επανάσταση. Επίσης, ακούστηκαν μουσικές συνθέσεις του Κωνσταντίνου Αγαθόφρονα Νικολόπουλου, ιδρυτή της Δημόσιας Ιστορικής Βιβλιοθήκης της Ανδρίτσαινας, από τη σολίστ Χρύσα Πανταζοπούλου και την πιανίστα Έλενα Φέντκο.20220321 124819

Συμμετείχαν ταΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας, 3ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής και 1ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας. Τη συζήτηση συντόνισε ο Οργανωτικός Συντονιστής του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας Δρ Σπυρίδων Παπαδάκης