Αρχική » Το σχολείο μας » Τομείς ΕΝΕΕΓΥ-Λ » Τομέας Πληροφορικής

Τομέας Πληροφορικής

Οι πτυχιούχοι πληροφορικής έχουν πολλές δυνατότητες εύρεσης εργασίας σε έναν αναπτυσσόμενο κλάδο. Οι γνώσεις σε θέματα Πληροφορικής είναι ένα προσόν απαραίτητο σε κάθε επαγγελματική δραστηριότητα. Επίσης, έχεις τη δυνατότητα να αναλαμβάνεις δουλειές από μόνος σου και να υλοποιείς ιδέες που θα σου προσφέρουν χρήματα με μηδενικό κόστος. Επιπλέον, μετά την αποφοίτηση και με τη βοήθεια του θεσμού της μαθητείας θα μπορείς να αποκτήσεις εμπειρία σε επιχειρήσεις τηλεπικοινωνιών και πληροφορικής.

Πιο συγκεκριμένα μετά το τέλος του Τομέα της Πληροφορικής θα μπορείς να σχεδιάζεις και να αναπτύσσεις ολοκληρωμένους δικτυακούς τόπους, να αναπτύσσεις εφαρμογές για κινητές συσκευές (Android), να δημιουργείς και να συντηρείς βάσεις δεδομένων, να συναρμολογείς , να συντηρείς και να αναβαθμίζεις υπολογιστές , να πουλάς, να εγκαθιστάς και να υποστηρίζεις υπηρεσίες και προϊόντα πληροφορικής , όπως και πολλά άλλα…

Επιπλέον, με την απόκτηση του Πτυχίου θα έχεις τη δυνατότητα να εργαστείς σε Επιχειρήσεις, Οργανισμούς, Εκπαιδευτικές Μονάδες, ως κατασκευαστής και συντηρητής δικτυακών σελίδων, ως ελεύθερος επαγγελματίας, όπως για παράδειγμα σε γραφείο υποστήριξης και προώθησης δικτυακών υπηρεσιών αλλά και εξοπλισμού.

Τέλος, με το τέλος της φοίτησης σου έχεις τη δυνατότητα να συνεχίσεις τις σπουδές σου στα Πανεπιστήμια και στα ΑΤΕΙ.