Αρχική » Το σχολείο μας » Ο ρόλος του σχολείου μας

Ο ρόλος του σχολείου μας

Η πολιτεία, μέσω της Ε.Α.Ε. προσπαθεί να διασφαλίσει σε όλα τα παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ίσες ευκαιρίες για πλήρη συμμετοχή και συνεισφορά στην κοινωνία, ανεξάρτητη διαβίωση, οικονομική αυτάρκεια και αυτονομία, με πλήρη κατοχύρωση των δικαιωμάτων τους τη μόρφωση και στην κοινωνική και επαγγελματική ενσωμάτωση.

Ο ρόλος του σχολείου είναι αρκετά σημαντικός, αφού επιδιώκει να αναπτύξει την προσωπικότητα τους και να τους κάνει κατά το δυνατό ικανούς για αυτόνομη συμμετοχή στην οικογενειακή, επαγγελματική, κοινωνική και πολιτισμική αγωγή.

Η εργασία του ειδικού παιδαγωγού στα σχολεία Ειδικής Αγωγής προϋποθέτει πίστη στις αξίες του παιδιού, αγάπη, συνεργασία και αποδοχή του ως ισότιμο μέλος της κοινωνίας. Πάνω σε αυτές τις αρχές το σχολείο μας οικοδομεί άριστες σχέσεις μεταξύ των εκπαιδευτικών, των μαθητών, των γονέων και άλλων μελών της Σχολικής Κοινότητας, στοιχεία που θεωρούνται ως βασικά συστατικά για την πρόοδο των μαθητών.