ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Αντιπολεμική εκδήλωση

ΔΙΔΑΣΚΟΥΣΕΣ: ΕΥΗ ΣΥΡΙΓΑ ΚΑΙ  ΤΙΝΑ ΚΑΤΣΑΡΗ

ΤΑΞΗ: Β΄

Οι διδακτικές προτάσεις, που ακολουθούν, αποσκοπούν στην αξιοποίηση των τεχνών στην Εκπαίδευση. Η Λογοτεχνία συνομιλεί με τη Μουσική, τα Εικαστικά, το Θέατρο,τον Χορό,και τον Κινηματογράφο. Παράλληλα χρησιμοποιούνται οι ΤΠΕ για την πραγματοποίηση και παρουσίαση ποικίλων δραστηριοτήτων της καλλιτεχνικής έκφρασης των μαθητών/τριών.

Απώτερος σκοπός των διδακτικών προτάσεων είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών στο θέμα του πολέμου και η οργάνωση αντιπολεμικής εκδήλωσης.

ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ των διδακτικών προτάσεων αποτελούν οι διαθεματικές προσεγγίσεις με άλλα γνωστικά αντικείμενα και οι συνεργασίες με τις διδάσκουσες άλλων διδακτικών αντικειμένων.

Διδακτικές προτάσεις.pdf

ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ με

ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ (ΕΛΕΝΗ): ΤΙΝΑ ΚΑΤΣΑΡΗ

ΕΠΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ (ΙΛΙΑΔΑ): ΤΙΝΑ ΚΑΤΣΑΡΗ