Ενημερωτική επίσκεψη Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Αμαλιάδας στο σχολείο μας

Την Παρασκευή 1/3/2024 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση – εκπαίδευση στους μαθητές και μαθήτριες της Περιβαλλοντικής Ομάδας του 1ου Γυμνασίου Αμαλιάδας από  την Πυροσβεστική Υπηρεσία Αμαλιάδας. Η δράση έγινε στα πλαίσια του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα: “Φυσικές καταστροφές – Η φωτιά”. Αρχικά, επισημάνθηκε στους μαθητές/τριες, ο κίνδυνος από την εισπνοή του καπνού ως βασική αιτία θανάτων, αντίστοιχα με τον πανικό που προκαλείται κατά την εκκένωση κλειστών χώρων. Στη συνέχεια, αναφέρθηκαν οι  πιθανότερες αιτίες στο σπίτι ή σε άλλους κλειστούς χώρους καθώς και οι τρόποι άμεσης αντιμετώπισης. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε και η επίδειξη του πυροσβεστικού οχήματος και άλλων βοηθητικών εξαρτημάτων (πυροσβεστήρας, κόφτης μετάλλων κ.λπ.), ο ατομικός εξοπλισμός των πυροσβεστών, καθώς και η δοκιμή εκτόξευσης νερού.