Ζωντανή διαδικτυακή περιήγηση στην Ωνάσειο Βιβλιοθήκη

Την Παρασκευή 16/2/2024 οι μαθητές/τριες που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητριών κ.κ Συκινιώτη Β, Νταρζάνου Κ. και Παπακωνσταντοπούλου Μ., είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν διαδικτυακά στην Ωνάσειο Βιβλιοθήκη, μέσω του εκπαιδευτικού προγράμματος που εκπονεί το ίδρυμα Στέγης Ωνάση. Η βιβλιοθήκη Ωνάση στεγάζεται σε ένα νεοκλασικό κτήριο στην Πλάκα και περιέχει σπάνιο υλικό από το Αρχείο Καβάφη και μια πλούσια συλλογή βιβλίων. Διαθέτει, επίσης, 100.000 ψηφιοποιημένα τεκμήρια.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν την πολιτιστική κληρονομιά επτά αιώνων και να “συναντηθούν” με θησαυρούς από την αρχή της τυπογραφίας στα χρόνια του Γουτεμβέργιου, με σπάνια βιβλία προεπαναστατικής περιόδου και της Επανάσταση του 1821, να γνωρίσουν τα σύμβολα και τα μυστικά της Χάρτας του Ρήγα μέσα από την απολαυστική αφήγηση της κ. Γεροντοπούλου Β.