Στον ακόλουθο σύνδεσμο Σχέδια Δράσης 2022-2023 για την Αξιολόγηση Σχολικής Μονάδας μπορείτε να δείτε μία σύντομη αλλά περιεκτική σύνοψη των σχεδίων δράσης που πρόκειται να εκπονηθούν την φετινή σχολική χρονιά 2022-23 στη σχολική μας μονάδα.

Το 1ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας με αφορμή την έναρξη της σχολικής χρονιάς, θέτει τους νέους στόχους του και ευελπιστεί στην περαιτέρω εξέλιξη του εκπαιδευτικού του έργου.

Επιδιώκει την ποιοτική εκπαίδευση των μαθητών του, μέσω της χρήσης σύγχρονων και καινοτόμων μεθόδων διδασκαλίας.

Προγραμματίζει τη συμμετοχή των μαθητών σε πολιτιστικές, αθλητικές, τεχνολογικές και λοιπές εκδηλώσεις και δραστηριότητες με στόχο την πολύπλευρη ολοκλήρωση της προσωπικότητάς τους.

Συνεργάζεται με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων στην κατεύθυνση της ομαλής λειτουργίας του.

Οργανώνεται ο Σύλλογος Διδασκόντων για την άρτια λειτουργία της Σχολικής Μονάδας με την παροχή υψηλού επιπέδου εκπαιδευτικών υπηρεσιών και την παράλληλη οργάνωση δράσεων και πρωτοβουλιών που θα κινητοποιήσουν τους μαθητές και θα ενδυναμώσουν τη σχέση σχολείου με εκπαιδευόμενους και γονείς.

Καλούμε όλους σε μια γόνιμη και εποικοδομητική συνεργασία, εφάμιλλη των απαιτήσεων που ορίζουν τα νέα δεδομένα.

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!

Κλάδη Ρεβέκκα-Αικατερίνη.