Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΕ.Π.Ε.Α Κρεστένων

Την Παρασκευή 1/12/2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της Περιβαλλοντικής Ομάδας του 1ου Γυμνασίου Αμαλιάδας, στο ΚΕΠΕΑ Κρεστένων. Συνολικά συμμετείχαν 23 μαθητές με συνοδούς τους κ.κ. Αποστολόπουλο Ανδρέα, Δούρου Μαρίνα  και Θεοδωρακόπουλο Αθανάσιο. Η ομάδα συμμετείχε στο πρόγραμμα «Φυσικές καταστροφές». Αρχικά έγινε παρουσίαση από την εκπαιδευτική ομάδα του ΚΕΠΕΑ και ακολούθησε συζήτηση. Στη συνέχεια, έγινε επίσκεψη στο εγκαταλειμμένο χωριό Λαδικό και στο Καλλίκωμο όπου αναπτύχθηκαν δραστηριότητες σχετικές με τις επιπτώσεις των σεισμών στα κτίρια, τους τρόπους δόμησης, τα υλικά κατασκευών, τους ελεύθερους χώρους και τις λοιπές υποδομές.

Ακολουθούν στιγμιότυπα των μαθητών μας από την ανωτέρω επίσκεψη: NEWTHIRD NEWSECOND NEWFIRST NEWFOURTH