Αρχική » Χωρίς κατηγορία » ΔΡΑΣΗ SMASHED

Μάιος 2023

18/9/1834: Πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους, ορίζεται η Αθήνα.

ΔΡΑΣΗ SMASHED

SMASHED PHOTO

Μετά από πρόταση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (πράξη 62/17-11-2022 του Δ.Σ.), την Τρίτη 23/5 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκπαιδευτικό υλικό/πρόγραμμα για την καταπολέμηση της χρήσης και της κατάχρησης αλκοόλ και την προώθηση της ανάπτυξης μεγαλύτερης ευαισθητοποίησης σχετικά με το θέμα στις νέες γενιές.                                                                                                                                                                                                                                                                                         Η υλοποίηση του εν λόγω διεθνούς εκπαιδευτικού προγράμματος της La Fabbrica S.p.A., Educational Communication Agency, με τίτλο «Smashed» , έγινε με τη συμμετοχή του φορέα αυτού σε μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, καθώς το παρακολούθησαν και εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων.                                                                                                              Μέσα από μια σύντομη ταινία και  διαδραστικές δραστηριότητες στο διαδίκτυο, οι μαθητές/-ήτριες αλληλεπίδρασαν με τους χαρακτήρες και έμαθαν να αναγνωρίζουν την κοινωνική δυναμική, την προσωπική ευθύνη, τον τρόπο λήψης αποφάσεων και την υγιή επικοινωνία.