Περί εμού …

Γαρίτατζης Χαράλαμπος του Γεωργίου και της Γεωργίας

Γεννήθηκα στην Αθήνα το 1965 και από το 1970 έως το 1983 ζούσα στην όμορφη πόλη του Göppingen, κοντά στην Στουτγάρδη της Γερμανίας. Η υποχρεωτική σχολική εκπαίδευσή μου περιελάμβανε για τα 9 πρώτα χρόνια του σχολικού βίου τόσο το γερμανικό όσο και το ελληνικό σχολείο, που λειτουργούσε στη πόλη που διέμενε η οικογένειά μου. Αποφοίτησα από το Λύκειο Στουτγάρδης το 1983 και σπούδασα ως υπότροφος του Ι.Κ.Υ. στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, από όπου αποφοίτησα το 1987. Το 7ο εξάμηνο των σπουδών μου βρισκόμουν με υποτροφία της Γερμανικής Υπηρεσίας Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD)  στο πανεπιστήμιο του Τίμπινγκεν (Eberhard Karls Universität Tübingen).
Μετά την στρατιωτική μου θητεία ξεκίνησα τον εργασιακό μου βίο στο μεγαλύτερο φροντιστήριο Γερμανικών της Θεσσαλονίκης, το „Logos“. To 1993 ίδρυσα με αγαπητούς συναδέλφους το φροντιστήριο Γερμανικών «Γερμανικός ΔΙΑΛΟΓΟΣ» στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
Το 1998 διορίστηκα στο Λύκειο Αρχανών Ηρακλείου Κρήτης, και μετά από δύο διετείς θητείες στο Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου Δράμας και στο Γυμνάσιο Ζαγκλιβερίου Θεσσαλονίκης, ανέλαβα το 2003 τα καθήκοντα του Συμβούλου Εκπαίδευσης στο Ευρωπαϊκό Σχολείο Φρανκφούρτης στη Γερμανία. Μετά την επιστροφή μου στην Ελλάδα το 2012 υπηρέτησα σε διάφορες υπηρεσίες και σχολεία της Λέσβου και από το 2016 τοποθετήθηκα οργανικά στο Γυμνάσιο Πολιχνίτου. Το 2021 μετατέθηκα στη Θεσσαλονίκη και τοποθετήθηκα οργανικά στο 1ο Γυμνάσιο Λαγκαδά.

I was born in Athens in 1965. I grew up in the beautiful town of Göppingen, near Stuttgart in Germany.  For the first 9 years of my compulsory education I attended the German as well as the Greek School, which existed in the town where my family lived.

I graduated from the Greek High School in Stuttgart in 1983 and studied German Language and Literature as a scholar of the Greek State Scholarship Foundation at the Aristotle University of Thessaloniki. I graduated in 1987. During the 7th semester of my studies I received a scholarship from the German Scholarship Foundation (DAAD) and I studied at the University of Tübingen. (Eberhard Karls Universität Tübingen).

After my military service, I started to work at the private language school for German “Logos“ in Thessaloniki. In 1993 I founded with dear colleagues my own private Language School for German “Germanikos DIALOGOS” in the city-center of Thessaloniki.

In 1998 I entered public service in the High School of Archanes in Crete and after two service years in the Junior High School of Agios Athanasios in Drama and two years in the Junior High School of Zangliveri in Thessaloniki, I was appointed as a Pedagogical Advisor to the European School of Frankfurt in Germany.  After my return to Greece I served in different positions and schools on the island of Lesbos and from 2016 on I was appointed to the Junior High School of Polichnitos. In 2021 I was transferred to Thessaloniki and appointed to the 1st Junior High School of Lagadas.