Επιστροφή στο σχολείο-βίντεο

Τα σχολεία ανοίγουν μετά τον κορονοϊό, με πρωτόγνωρες συνθήκες για μαθητές και εκπαιδευτικούς. Για να βοηθήσει την προσαρμογή των παιδιών στη νέα πραγματικότητα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου δημιούργησε ένα σύντομο και περιεκτικό βιντεάκι με τις βασικές οδηγίες για τους μικρούς μαθητές.

Δημιουργική απασχόληση στο σπίτι

Με αφορμή την καραντίνα και τους περιορισμούς στο σπίτι λόγω κορονοϊού, το Εργαστήρι Σχολικής Ψυχολογίας του τμήματος Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ έφτιαξε ένα βιβλίο με δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν στο σπίτι και καλλιεργούν τις βασικές δεξιότητες των παιδιών. Οι δραστηριότητες αυτές μπορούν να ενταχθούν στην καθημερινότητα, βοηθώντας τους γονείς να περάσουν δημιουργικό χρόνο

Αυτισμός-αποσαφήνιση ορολογίας

Πολλές φορές συναντάμε στην καθημερινότητα ή στη βιβλιογραφία τις λέξεις αυτισμός, φάσμα του αυτισμού, ΔΑΔ, ΔΑΦ, ΔΑΦ, Asperger. Τι σημαίνουν όμως αυτοί οι όροι;  Ποιοι είναι αυτοί που χρησιμοποιούμε σήμερα; Οι διαφορές στους όρους μπορεί να φαίνονται ασήμαντες, αντικατοπτρίζουν όμως τις επιστημονικές και κοινωνικές αντιλήψεις της εποχής. Είναι σημαντικό οι γονείς των παιδιών

Ταινίες για την οικογένεια

Δύο εξαιρετικές ταινίες μικρού μήκους για τη σχέση του παιδιού με τους γονείς. Αναφέρονται στη σχέση μητέρας-παιδιού και στη σχέση πατέρα-παιδιού. Μιας και η γιορτή του πατέρα δεν είναι τόσο διαδεδομένη, προτείνω να δουλευτούν ταυτόχρονα με αφορμή τη γιορτή της μητέρας, της οικογένειας ή του πατέρα.

Η ημέρα της μητέρας γιορτάζεται

Κοινωνικές ιστορίες

Οι κοινωνικές ιστορίες αποτελούν μια εξαιρετικά χρήσιμη τεχνική για να διδάξουμε κοινωνικές δεξιότητες και συμπεριφορές σε παιδιά με αυτισμό. Δημιουργήθηκαν από την Carol Gray και χρησιμοποιούνται ευρέως στη διδασκαλία παιδιών με αυτισμό καθώς «δίνουν λύσεις» στα προβλήματα καθημερινότητας που αντιμετωπίζουν τα παιδιά αυτά και τα βοηθούν να κατανοήσουν καλύτερα τον κόσμο γύρω τους.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Eιδική αγωγή-ΑΠΣ, βιβλία, υποστηρικτικό υλικό

Το Υπουργείο Παιδείας έχει δημιουργήσει ΔΕΠΠΣ και ΑΠΣ για την ειδική αγωγή, προσαρμοσμένα στην κάθε κατηγορία ειδικών αναγκών. Τα προγράμματα είναι χρήσιμα και στη γενική εκπαίδευση, καθώς η ειδική αγωγή προσφέρει ιδέες και τεχνικές που βοηθούν όλους τους μαθητές, όχι μόνο αυτούς με ειδικές ανάγκες.

Επίσης έχει αναπτυχθεί υποστηρικτικό υλικό και καλές πρακτικές

Εκπαιδευτικά λογισμικά-Αερόστατο

Το εκπαιδευτικό λογισμικό Αερόστατο είναι για μικρά παιδιά. Έχει πολλές δραστηριότητες για εκμάθηση γλώσσας, μαθηματικών, βασικών εννοιών (πάνω-κάτω, πολλά-λίγα κτλ), μουσικής και γενικά αποτελεί έναν ευχάριστο τρόπο εκμάθησης για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας. Παρόλο που τα λογισμικά αυτού του είδους είναι πιο παλιάς τεχνολογίας, εξακολουθούν να είναι πολύ χρήσιμα.

Sta ellinika

Το πρόγραμμα Sta ellinika είναι μια πλατφόρμα εφαρμογών για όσους θέλουν να μάθουν ή να εξασκήσουν τα ελληνικά τους. Αναπτύχθηκε από το Υπουργείο Παιδείας και το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και προς το παρόν «τρέχει» σε δοκιμαστική μορφή, αναμένεται όμως σύντομα να εμπλουτιστεί. Αφορά παιδιά ομογενών που ζουν σε αγγλόφωνα γλωσσικά περιβάλλλοντα. Αφού εγγραφεί

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Υλικό για την ειδική αγωγή

Η βιβλιογραφία για την ειδική αγωγή είναι τεράστια, με πολύ υλικό και στα ελληνικά. Πατώντας στους παρακάτω συνδέσμους μεταφέρεστε στον ιστοχώρο EduGate του Υπουργείου Παιδείας και στην ιστοσελίδα του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής. Πλοηγηθείτε στις κατηγορίες για να βρείτε εκπαιδευτικά λογισμικά για άτομα με παιδιά με ειδικές ανάγκες, εξαιρετικά βιβλία και παιδαγωγικό υλικό  από

Παιχνίδια χρονικής ακολουθίας

Οι δραστηριότητες ακολουθίας (sequencing) χρησιμοποιούνται τη λογική και την παρατηρητικότητα και τις προμαθηματικές έννοιες. Κάρτες χρονικής ακολουθίας χρησιμοποιούνται πολύ στην εκπαίδευση παιδιών με αυτισμό για να διαμορφωθεί η ρουτίνα της καθημερινότητας.

Παρακάτω θα βρείτε καρτέλες που μπορείτε να εκτυπώσετε για να δημιουργήσετε παιχνίδια χρονικής ακολουθίας για τα παιδιά. Ο βαθμός δυσκολίας