E.E.E.E.K ΑΓΡΙΝΙΟΥ

Ο δικτυακός τόπος του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Αγρινίου

To E.E.E.EK Αγρινίου γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης

Σεπ 201821

Σήμερα, Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου 2018, το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγρινίου τίμησε την Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης. Η Ειρήνη αποτελεί ένα σημαντικό αγαθό για την ατομική και συλλογική πρόοδο, αλλά και την ευημερία όλων των ανθρώπων σε όλες τις άκρες του πλανήτη μας. Οι μαθητές του σχολείου μας, συμμετέχοντας σε μικρές δράσεις που διεξάγονταν σε όλη τη διάρκεια της ημέρας αντάλλαξαν απόψεις για το τι σημαίνει ειρήνη για τους ίδιους και γιατί είναι σημαντική για τη ζωή μας. Οι μαθητές αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο, βρήκαν ποιήματα που έχουν γραφτεί για την ειρήνη και τα διάβασαν στους συμμαθητές τους. Άλλοι, αναζήτησαν έργα τέχνης που συμβολίζουν το αγαθό της ειρήνης και κάποιοι ζωγράφισαν το σήμα της ειρήνης. Όλοι μαζί τραγουδήσαμε τραγούδια και ευχηθήκαμε να επικρατεί η ειρήνη πάντα, σε όλο τον κόσμο, γιατί όλοι οι άνθρωποι έχουμε δικαίωμα στην ειρήνη.

Αγιασμός στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγρινίου για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2018-2019

Σεπ 201811

Σήμερα Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγρινίου. Τον αγιασμό τέλεσαν οι ιερείς από την εκκλησία της Νεάπολης. Ο Διευθυντής τους Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγρινίου κ. Ηλίας Γαλάνης καλωσόρισε τους μαθητές, τους γονείς τους και τους εκπαιδευτικούς και ευχήθηκε η νέα σχολική χρονιά να είναι επιτυχημένη, δημιουργική και γεμάτη όμορφες στιγμές για όλους. Στη συνέχεια μετέφερε τα μήνυμα για την έναρξη της σχολικής χρονιάς τόσο του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων κ. Κώστα Γαβρόγλου, όσο και του Περιφερειακού Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κ. Κωνσταντίνου Γιαννόπουλου.

Καλή Σχολική Χρονιά!

Κοπή Βασιλόπιτας 2018

Ιαν 201819

Σήμερα όπως προστάζει το έθιμο, κόψαμε την βασιλόπιτα μας.

Από τους μαθητές μας το φλουρί έτυχε στην Βασιλική μας, ενώ από το προσωπικό τυχερή της ημέρας ήταν η Έφη Παπαθάναση .

Καλή δημιουργική χρονιά σε όλους….

Και του χρόνου…..

ΕΥΧΕΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δεκ 201722

Χριστουγεννιάτικη επίσκεψη μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Αγρινίου.

Δεκ 201720

Αντιπροσωπεία των μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Αγρινίου συνοδευόμενα από τον Διευθυντή και τους εκπαιδευτικούς τους, πραγματοποίησαν  χριστουγεννιάτικη επίσκεψη στο σχολείο μας.

Η παρουσία τους μας τίμησε ιδιαίτερα αφού εκτός από τα χριστουγεννιάτικα τραγούδια και  κάλαντα, οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ προσέφεραν ως «Άγιοι Βασίληδες» δώρα και γλυκά στα παιδιά του ΕΕΕΕΚ.

Οι μαθητές του ΕΕΕΕΚ ανταπέδωσαν τις ευχές στους φιλοξενουμένους, τραγουδώντας τα κάλαντα και προσφέροντας χειροποίητα γλυκά. Κλείνοντας, όλα τα παιδιά μαζί χόρεψαν αγκαλιασμένα στο πνεύμα των Χριστουγέννων.

Ο Διευθυντής μας κ. Γαλάνης Ηλίας ευχαρίστησε τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς για την επίσκεψη και αποχαιρετώντας τους, γέμισε την αγκαλιά του κ. Παπούτση Φώτη, Διευθυντή του 1ου ΕΠΑΛ, με χειροποίητα γλυκά και ευχετήριες κάρτες.

Μελωμένα Χριστούγεννα

Δεκ 201719

Χριστούγεννα χωρίς μελομακάρονα γίνεται; Δεν γίνεται!

Τα μελομακάρονα είναι σχεδόν έτοιμα και μια ευχάριστη μυρωδιά πλημμύρισε τους διαδρόμους του σχολείου.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Δεκ 201718

Πάμε Θέατρο

Δεκ 20177

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ

ANTOYAN NTE ΣΕΝΤ – ΕΞΙΠΕΡΙ

Το σχολείο μας είχε την χαρά να παρακολουθήσει στο Δημοτικό θέατρο Αγρινίου μια καταπληκτική παιδική παράσταση « Ο Μικρός Πρίγκηπας ».

Η διαδραστικότητα, το χιούμορ και το νόημα της παράστασης –

« Η σημασία που έχει να αντιλαμβάνεται κανείς τα πράγματα γύρω του, με τη καρδιά και τη ψυχή, χωρίς να παρασύρεται από όσα απλά βλέπει»

– έκανε μικρούς και μεγάλους να απολαύσουν κάθε στιγμή αυτής.

Τα παιδιά απόλαυσαν την παράσταση, έδωσαν το πιο ζεστό τους χειροκρότημα και φωτογραφήθηκαν με τους ηθοποιούς.

Μετρώντας Αντίστροφα για τα Χριστούγεννα

Δεκ 20176

Μικροί και μεγάλοι μετράμε αντίστροφα για την πιο γλυκιά γιορτή του χρόνου.

Τα Παιδιά του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Αγρινίου  ετοιμάζονται να την υποδεχτούν με τον πιο μαγικό τρόπο. Έχουν ήδη ξεκινήσει τις προετοιμασίες για την Χριστουγεννιάτικη Γιορτή.

Το  Χριστουγεννιάτικο Δέντρο ετοιμάστηκε, εκατοντάδες λαμπιόνια κρεμάστηκαν και το χριστουγεννιάτικο πνεύμα έχει αγγίξει μαθητές και εκπαιδευτικούς.

ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ – ΕΕΕΕΚλεκτόν

Μαΐ 201730
Στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Αγρινίου για 2η συνεχόμενη χρονιά υλοποιήθηκε το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων/ JA Greece (ΣΕΝ/JA Greece). Ακολουθώντας τη διαδρομή της βιωματικής μάθησης και δράσης για νέες επιχειρηματικές ιδέες, οι μαθητές μας κέρδισαν τη γνώση αλλά και την εμπειρία του υγιούς επιχειρείν και ήρθαν κοντά στην επιχειρηματική πραγματικότητα. Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού, πέρα από την εξοικείωση με τα στάδια σύστασης μια επιχείρησης (ΕΕΕΕΚΛΕΚΤΟΝ) και την παραγωγή των προϊόντων, δημιουργήθηκε και ένα ψηφιακό βιβλίο για μαθητές με αναγνωστικές δυσκολίες και πραγματοποιήθηκε έκθεση για την παρουσίαση των προϊόντων καθώς και τηλεοπτικό σποτάκι για την προώθηση τους.

Εικονική Επιχείρηση – Παρουσίαση

« Παλιότερα άρθρα

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ΑΓΡΙΝΙΟΥ