Γλύπτης για μια μέρα!

Μια δράση προς το τέλος της χρονιάς έρχεται να βρει τόπο στο σχολείο μας ενισχύοντας σχέσεις μεταξύ μας με απόδειξη την παραγωγή  κοινών έργων. Ένα τέτοιο έργο φιλοδοξούμε να κοσμήσει το σχολείο αφού ολοκληρωθεί και τεχνικά (ψήσιμο κλπ).  Ο συντηρητής έργων τέχνης και γλύπτης, κ. Μάριος Τσοκαναρίδης, συνδυάζοντας αρχές τριγωνομετρίας  και προσωπομετπροτομήρίας   μας μύησε στα πρώτα  βήματα  της γλυπτικής,  με  “μοντέλο” μια  μαθήτρια.  Οι μεγαλύτεροι  μαθητές  είχαν  την  ευκαιρία  να  επιχειρήσουν  το δύσκολο ξεκίνημα  στην  κατασκευή  της προτομής. Οι εντυπώσεις της έκπληξης και του ενθουσιασμού, όταν άρχισε  να  παίρνει  μορφή  ο πηλός,  ήταν  τα στοιχεία  που τους  δυσκόλεψαν  να δώσουν  τη  θέση  τους  στους μικρότερους.  Οι  τελευταίοι  ανέλαβαν  τη  “διακόσμηση” της προτομής βάζοντας  μαλλιά,  σχηματίζοντας μάτια  κ.α. Τα περισσότερα  παιδιά  πειραματίστηκαν  και με δικά  τους  μικρότερα  έργα. Αναμένουμε στο σχολείο ολοκληρωμένο το έργο που θα μας θυμίζει την ημέρα αλλά και τη σύμπραξη όλων των μαθητών.