email: mail@dim-pyrgou.ira.sch.gr Ταχ. Διεύθυνση : Πύργος (Μονοφατσίου) Αρχανών Αστερουσίων Τ.Κ 70010 τηλ. επικοινωνίας: 2893022231.

Σας καλωσορίζουμε στο ιστολόγιο του Σχολείου μας.

Το 8/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Πύργου Αστερουσίων, βρίσκεται στους πρόποδες των Αστερουσίων ορέων.

Αν και η έδρα του είναι στο Πύργο Μονοφατσίου, το μαθητικό του δυναμικό προέρχεται από μαθητές που κατοικούν στον Πύργο αλλά και σε γειτονικά χωριά.
Στόχος του σχολείου μας είναι να εκπαιδεύσει πολίτες υπεύθυνους. Εν δυνάμει ενήλικες που σε όποιο πόστο και να βρεθούν στο μέλλον, θα είναι ικανοί να προσφέρουν με επιτυχία και δυναμισμό στο κοινωνικό σύνολο. Ανθρώπους που διαχειρίζονται την όποια πληροφορία αντιμετωπίζοντας την με κριτική διάθεση.
Αυτό προσπαθούμε να το επιτύχουμε παρέχοντας ολόπλευρη μάθηση που θα βοηθήσει τους μαθητές μας να αποκτήσουν πολύπλευρες δεξιότητες.
Συμμετέχουμε σε Ευρωπαϊκά προγράμματα όπως το eTwinning αλλά και το European School Radio, πραγματοποιούμε πολλές εκπαιδευτικές εκδρομές και τιμούμε τις παγκόσμιες ημέρες που μας ενδιαφέρουν. Επιπλέον γιορτάζουμε με κάθε λαμπρότητα τις εθνικές μας εορτές .
Οι Εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στο Σχολείο είναι όλοι νέοι άνθρωποι με διάθεση να προσφέρουν καινοτομώντας στους μαθητές τους  χρησιμοποιώντας τα πιο νέα εκπαιδευτικά εργαλεία.

Επικοινωνήστε μαζί μας με όποιον τρόπο από τους παρακάτω θέλετε: