1η αποστολή ….εξετελέσθη!

Μέσα στην δίνη του κορωνοϊού και λίγο πριν τα Χριστούγεννα ο μυστηριώδης φίλος του σχολείου μας επισκέφτηκε γι άλλη μια φορά και παρέδωσε στους μικρούς βιβλιοφάγους πειρατές το 1ο στοιχείο που θα τους φέρει πιο κοντά στον θησαυρό. Οι μικροί βιβλιοφάγοι πειρατές όλων των τάξεων εκττέλεσαν με απόλυτη επιτυχία την κάθε τους αποστολή και κέρδισαν με το σπαθί τους το 1ο στοιχείο.
Η Α΄ τάξη διάβασε το βιβλίο «Ο πειρατής Περπερούα και ο κρυμμένος θησαυρός» , το οποίο εικονογράφησε και δραματοποίησε σε κουκλοθέατρο.
Η Β΄ τάξη διάβασε το βιβλίο «Ιστορίες για πειρατές» και μετά έφτιαξαν το δικό τους πειρατικό παραμύθι με τίτλο «Ο Πρασινογένης και η Ελευθερία» καθώς και τα δικά τους μικρά βιβλία με τίτλο «Αν ήμουν πειρατής….»
Η Γ΄ και η Δ΄ τάξη διάβασαν το βιβλίο «Ιστορίες με πειρατές και δράκους» και ο κάθε μαθητής της Γ΄ τάξης έγραψε και εικονογράφησε την δική του πειρατική ιστορία, ενώ ο κάθε μαθητής της Δ΄ τάξης υποδύθηκε έναν ήρωα από την ιστορία του βιβλίου και έγραψε για μια μέρα του, συνθέτοντας έτσι όλη η τάξη το «Ημερολόγιο ενός πειρατικού καταστρώματος».
Οι μεγαλύτερες τάξεις του σχολείου ( Ε΄, ΣΤ1 , ΣΤ2) ασχολήθηκαν με ιστορικά πρόσωπα και γεγονότα που συνδέουν τη Λέσβο με τους πειρατές, αναζητώντας και συλλέγοντας πληροφορίες προκειμένου να γράψουν ένα άρθρο για εφημερίδα.
Η Ε΄ τάξη έγραψε για τον περιβόητο Ουγώ ντε Κρεβελιέ και την σύνδεση του με την Πέτρα.
Η Στ1 έγραψε για τον ξακουστό πειρατή Μπαρμπαρόσα που καταγόταν από τον Παλαιόκηπο.
Η Στ2 έγραψε για τον Ταξιάρχη του Μανταμάδου και την σχέση του με τους πειρατές.
Επιστολή όμως δεν έλαβαν μόνο οι μαθητές του σχολείου αυτή την φορά από τον μυστηριώδη άγνωστο ,αλλά και οι βιβλιοκαπετάνιοι, στην οποία τους ζητήθηκε να φτιάξουν ένα ταμπλό με τίτλο «Πειρατικές διαδρομές στην Λέσβο» και να παρουσιάσουν όλες τις εργασίες των παιδιών.
Όλο ,λοιπόν ,το σχολείο περιμένει με ανυπομονησία και αγωνία την επόμενη επίσκεψη του μυστηριώδη φίλου στο σχολείο και την ανάθεση της επόμενης αποστολής…

4AA70E1F 006F 425A A38D 87F47A7CEF6D 1 FDFFDBD1 3C95 4DBC 9562 E8EE3A8342A8 CA32827A 4C0C 48D4 BA02 6B85C9CB4B18 3328963B B9D6 4282 8030 524FDAE3D8DA