2η αποστολή…εξετελέσθη!

Ένα βήμα πιο κοντά στον θησαυρό είναι οι μαθητές του σχολείου μας αφού ολοκλήρωσαν με επιτυχία, αν και με μια μικρή καθυστέρηση , την 2η τους αποστολή και πήραν στα χέρια τους το 2ο στοιχείο για τον θησαυρό.
Οι μαθητές στα πλαίσια αυτής της αποστολής διάβασαν το βιβλίο του μικρού πρίγκιπα και η Α΄τάξη έφτιαξε τον πλανήτη του ενώ οι υπόλοιπες τάξεις εικονογράφησαν σε στυλ κόμικς το βιβλίο. Επίσης , όλοι οι μαθητές του σχολείου , ανάλογα με το τι τους ζητήθηκε έφεραν φωτογραφίες με αγαπημένες στιγμές, όνειρα, μέρη , πράγματα, πρόσωπα, ζώα, που «βλέπουν με τα μάτια της καρδιάς», βάζοντας και λεζάντες για κάθε μια από αυτές.
Οι δάσκαλοι του σχολείου πιστοί στις οδηγίες του μυστηριώδη φίλου , εξέθεσαν τις εργασίες των παιδιών και τις φωτογραφίες σε ταμπλώ που αναρτήθηκε στο διάδρομο του σχολείου.