Μιλώντας για τον Σχολικό Εκφοβισμό

Συνεχίζουμε δυναμικά το έργο μας για την πρόληψη του σχολικού εκφοβισμού. Μετά  από τις δράσεις των μαθητών κάθε τάξης,  την ταινία της Ε΄ τάξης  και την ομιλία της ψυχολόγου στους γονείς, στο τρίτο στάδιο είχαμε την ομιλία αστυνομικού στους μαθητές. Συγκεκριμένα την περασμένη Τρίτη στο σχολείο μας βρέθηκαν ο Γεώργιος Μάρκου και ο Γεώργιος Βαλλιουτής. Ο Γεώργιος Μάρκου, Διοικητής Αστυνομικού Τμήματος Καλλονής μίλησε στα παιδιά για τα περιστατικά σχολικού εκφοβισμού που αυξάνεται ολοένα και περισσότερα, τις μη αποδεκτές συμπεριφορές αλλά και τρόπους να αποφύγουμε ή να προστατευτούμε από μαθητές που εκδηλώνουν τέτοιες συμπεριφορές. Επίσης αναφέρθηκε στον πρόσφατο νόμο που ψηφίστηκε και τόνισε πως δεν πρέπει να σωπαίνει κανείς σε τέτοιου είδους περιστατικά και πως πρέπει να μιλά και να ζητά τη βοήθεια κάποιου μεγαλύτερου. Η ομιλία έκλεισε με τις ερωτήσεις-απορίες των μαθητών για τις κυρώσεις-ποινές που μπορεί να έχει ένας θύτης.

Ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον τους!!!

εικόνα Viber 2024 04 14 23 08 35 897