Το άρρωστο κρεμμυδάκι

Οι μαθητές της Γ’ & Δ’ τάξης του Σχολείου μας, ως εκκολαπτόμενοι συγγραφείς ετοίμασαν με τη βοήθεια της δασκάλας τους, κ. Βαΐα Καλπία, το νέο τους ηλεκτρονικό βιβλίο “Το άρρωστο κρεμμυδάκι”. Επίκαιρο όσο ποτέ γιατί και τα  δικά μας “κρεμμυδάκια – μαθητάκια”  του σχολείου  είναι άρρωστα! Περαστικά σε όλους λοιπόν, με πολλές και καλές αναγνώσεις!

Ο ΛΕΩΝ

ΛΕΩΝ               Ο Λέων είναι ο σκύλος μας, ο σκύλος του σχολείου. Βρέθηκε στην αυλή του σχολείου πριν δύο χρόνια, μωρό κουτάβι. Τα παιδιά τον αγκάλιασαν αμέσως κυριολεκτικά και μεταφορικά. Όταν πέρασαν οι πρώτες εκδηλώσεις λατρείας,  αναστατωμένα ρωτούσαν: “Κυρία, τι θα κάνουμε με το σκυλάκι ;” Και κάπως έτσι αποφασίστηκε η υιοθεσία του. Από τότε είναι καθημερινά δίπλα μας, μάς ακολουθεί ακόμη και στις εκδρομές, φύλακας άγγελος. Τον λατρεύουμε και μας λατρεύει!

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Δεσμός για τα Σχολεία βιβλιοθηκηβιβλιοθήκη βιβλίαβιβλιοθηκη επιτραπέζια

Ξεκινώντας τη φετινή σχολική χρονιά, γνωρίσαμε τον ΔΕΣΜΟ, μία κοινωφελή οργάνωση που αποσκοπεί στο να συντονίζει τη διαδικασία της προσφοράς μεταξύ των δωρητών και των οργανισμών με ανάγκες. Οργανισμός με ανάγκες και εμείς λοιπόν, δε χάσαμε ευκαιρία και ήρθαμε σε επαφή μαζί τους , ζητώντας να μας φτιάξουν μία βιβλιοθήκη. Οι άνθρωποι του ΔΕΣΜΟΥ ανταποκρίθηκαν αμέσως στο αίτημά μας και μας προμηθεύσανε με δικές τους δαπάνες ό,τι ζητήσαμε: εξοπλισμό, βιβλία, παιχνίδια! Έτσι μία αίθουσα-αποθήκη έχει μετατραπεί σε έναν καλαίσθητο χώρο στολίδι. Τα παιδιά δανείζονται καθημερινά βιβλία περνούν χρόνο στη βιβλιοθήκη  ακούγοντας μουσική και παίζοντας επιτραπέζια.

Πραγματικά τους ευχαριστούμε θερμά!

ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟ

Το επισυναπτόμενο έγγραφο αφορά στην εφαρμογή Πρωτοκόλλου διαχείρισης κρούσματος στρεπτόκοκκου.

Εφιστούμε την προσοχή σας στην απαρέγκλιτη εφαρμογή των οδηγιών του εγγράφου.

O Πέτρος και ο λύκος

Ο Πέτρος κι ο λύκος από την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης και τη live streaming μετάδοση αυτού!!!

“Ο Πέτρος και ο Λύκος” του Sergueï Prokofiev  (γνωστός Ρώσος  συνθέτης, πιανίστας και μαέστρος), είναι ένα συμφωνικό παραμύθι για παιδιά   που γράφτηκε το 1936 με σκοπό να εξοικειώσει τα παιδιά με ορισμένα όργανα της συμφωνικής μουσικής.

Εξαιρετικά υποβλητικό έργο για  παιδιά αλλά και  μεγάλους.

Στον μικρό Πέτρο αντιστοιχεί το κουαρτέτο βιολιών, στο πουλί το φλάουτο, στην πάπια το όμποε, στη γάτα το κλαρινέτο, στον παππού το φαγκόττο, στους κυνηγούς τα πνευστά, ενώ τις τουφεκιές παριστάνουν τα κρουστά και ο λύκος είναι τα κόρνα. Ο χαρακτήρας κάθε οργάνου αποδίδει εύστοχα και τον χαρακτήρα των πρωταγωνιστών.

Ευχαριστούμε την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης που μας έδωσε τη δυνατότητα αυτή!

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας προσκαλούμε αύριο Τρίτη, 12-09-2023, και ώρα 12.00μ.μ. στον χώρο του Σχολείου να συζητήσουμε για το πλαίσιο λειτουργίας του σχολείου καθώς και για τη μεταξύ μας επικοινωνία.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Πέπλου

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ, ΣΧ. ΕΤΟΣ 2023-2024

Δήμητρα Καδόγλου : Διευθύντρια

Κατερίνα Αθανασίου : Α΄- Β΄ Τάξη

Βαΐα Καλπία : Γ΄- Δ΄ Τάξη

Δήμητρα Καδόγλου : Ε΄- Στ΄ Τάξη

Βάια Τσεπελή : Ολοήμερο

Χρήστος Σουλίδης : Παράλληλη Στήριξη

Ιωάννα Πανταζή : Αγγλικών

Ευμορφία Μαργέλλου: Πληροφορικής

Γιάννης Κούτλας : Φυσικής Αγωγής

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2023-2024

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου, στις 9.30π.μ., στην αυλή του Δημοτικού Σχολείου θα γίνει ο καθιερωμένος αγιασμός για τους μαθητές του Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου.

Θα χαρούμε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας.

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά! Με υγεία και χαρά!

Ενημέρωση από τη γιατρό του Ιατρείου…

Την Παρασκευή 15 Απριλίου φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας τη γιατρό του Ιατρείου Πέπλου και την επισκέπτρια Υγείας του Κέντρου Υγείας Σουφλίου.
Μας μίλησαν για τους ιούς και τα μικρόβια και μας συμβούλεψαν για τους τρόπους προστασίας μας απ’ αυτά.
Εντυπωσιάστηκαν από τις γνώσεις που είχαν οι μικροί μαθητές πάνω στο θέμα, καθώς και από τις πολύ έξυπνες ερωτήσεις που έκαναν.
1 3 2 2 3 2 5 1 10 11 13 1 15 1 16 17 18 1 19 1 20 1 21 22 23 24 25 26 27 28 29