«ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ» ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ – Συνεργατικό άρθρο μαθητών/τριών Δ1

Συγγραφέας: Μαρία Πανουσιάδου | Κατηγορία eTwinning ΕΡΓΑ, Δ1 ΤΜΗΜΑ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ | , στις 10-02-2016

Στις 9/2/2016, το Δ1 του σχολείου μας έκανε μια «αστρονομική» τηλεδιάσκεψη.  Συζητήσαμε με την κυρία Φιόρη-Αναστασία Μεταλληνού, που δουλεύει στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών.

Μιλήσαμε για τους αστερισμούς του Ωρίωνα και του Σκορπιού.  Η κυρία Φιόρη μας διηγήθηκε το μύθο για να γνωρίζουμε πώς πήραν τα ονόματά τους.

Επίσης μας μίλησε για τους «νάνους-πλανήτες» και τους «κόκκινους γίγαντες», που είναι αστέρια μέχρι και 1.000 φορές μεγαλύτερα από τον ήλιο.  Μάθαμε ότι τα πεφταστέρια είναι μετεωροειδή.  Όταν πλησιάζουν κοντά στη γη, τους τραβάει η βαρύτητα και διαλύονται μέσα στην γήινη ατμόσφαιρα.

Μας εντυπωσίασε ότι τα χρώματα που βλέπουμε στον ουρανό και στο φεγγάρι μπορεί να μην είναι αληθινά.  Ανάλογα με τα σωματίδια που έχει η ατμόσφαιρα, μερικά χρώματα απορροφούνται.

Ενθουσιαστήκαμε με το Μηχανισμό των Αντικυθήρων, που ήταν ο πρώτος υπολογιστής.  Κατασκευάστηκε στην αρχαία Ελλάδα και υπολόγιζε τη θέση του ήλιου, της σελήνης, ίσως των πλανητών, τις εκλείψεις ηλίου και σελήνης, τις φάσεις της σελήνης και πολλά άλλα.

Είπαμε και πολλά άλλα, αφού η «αστρονομική» μας τηλεδιάσκεψη κράτησε μια ώρα!  Θα θέλαμε πολύ να συζητήσουμε με την κυρία Φιόρη από κοντά!​

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δ1, Δημοτικό Σχολείο Πενταλόφου