Την Τετάρτη 13 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας η καλοκαιρινή μας γιορτή. Το πρώτο της μέρος ήταν αφιερωμένο στην παράδοση , στην κίνηση , στον χορό και στο τραγούδι. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με χάρη ξεδίπλωσαν τις χορευτικές τους ικανότητες, χορεύοντας παραδοσιακούς χορούς από τη Μακεδονία, τη Θράκη, τη Μικρά Ασία και την Ήπειρο. Η αυλή μας γέμισε με παραδοσιακές μελωδίες και γνώριμα ακούσματα. Η παράδοση είναι ο θεματοφύλακας του πολιτισμού που ισχυροποιεί και ενδυναμώνει και διατηρεί ισχυρούς τους δεσμούς και τις αξίες μέσα από τη μουσική , τον χορό και το τραγούδι. Η γιορτή ολοκληρώθηκε με το τραγούδι της ειρήνης, και με χορούς με ξένη μουσική δημιουργία των μαθητριών της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ ΄τάξης. Η γιορτή μας έκλεισε με το τραγούδι: “καλοκαιρινές διακοπές ” στέλνοντας ευχές για καλό και ξέγνοιαστο καλοκαίρι σε όλους τους γονείς και φίλους.
Στο δεύτερο μέρος της γιορτής μας τα παιδιά συμμετείχαν σε κινητικά παιχνίδια νερού που πραγματοποιήθηκαν στην αυλή του σχολείου.