Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του Συμβουλίου Ευρώπης για τον Τερματισμό της Σεξουαλικής Κακοποίησης των Παιδιών «ΕΝΑ στα ΠΕΝΤΕ» με τίτλο «Ο Κανόνας των Εσωρούχων»

«Ο Κανόνας των Εσωρούχων» είναι ένα πρόγραμμα που δημιουργήθηκε από το Συμβούλιο της Ευρώπης για τον τερματισμό της σεξουαλικής κακοποίησης. Στόχος του προγράμματος είναι  η ενημέρωση και η ενδυνάμωση των παιδιών, ώστε να μπορούν να προστατεύουν τον εαυτό τους από τη σεξουαλική βία, μαθαίνοντας απλούς κανόνες αυτοπροστασίας. Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα εντάσσεται στο γενικό πλαίσιο μιας θλιβερής πραγματικότητας.

Κανένα παιδί δεν είναι αρκετά μικρό για να μην ξέρει τον «Κανόνα των Εσωρούχων», αφού η σεξουαλική κακοποίηση ΔΕΝ γνωρίζει ηλικία.

Στα πλαίσια του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Τάξης με τη βοήθεια του προγράμματος «ΕΝΑ στα ΠΕΝΤΕ» μαθαίνουν:

• Τον κανόνα του εσώρουχου
  • Το σώμα σου, ανήκει μόνο σε σένα
  • Τα Καλά και Κακά Μυστικά
  • Το Καλό και Κακό Άγγιγμα
  • Σε ποιους μπορούν να απευθυνθούν και να ζητήσουν βοήθεια

Η επίτευξη των παραπάνω μαθησιακών/διδακτικών στόχων επιτυγχάνεται μέσα από την εκπαιδευτική χρήση συγκεκριμένων ενημερωτικών εργαλείων, τα οποία περιλαμβάνοντα στην ιστοσελίδα enastapente.gr:

1. Το τηλεοπτικό σποτ 30΄΄ «Κίκο και το Χέρι»
  2. Η ιστορία κινουμένων σχεδίων με τίτλο «Το Μυστικό της Νίκης»
  3. Η δεύτερη ιστορία κινουμένων σχεδίων «Το Μυστικό της Νίκης 2 – Η περιπέτεια του Βίκτωρα»
  4. Αφίσες και banners

Επιτυγχάνεται, επίσης, και με το έντυπο και οπτικοακουστικό υλικό της καμπάνιας «ΕΝΑ στα ΠΕΝΤΕ», το οποίο με μεγάλη μας χαρά προμηθευτήκαμε δωρεάν πριν από λίγες ημέρες και μοιράσαμε στα παιδιά μας.

1. Το παιδικό παραμύθι «Κίκο και το Χέρι»
  2. Το ενημερωτικό έντυπο για ενήλικες «Ο Κανόνας των Εσωρούχων»
  3. Το φυλλάδιο «7 τηλεφωνικές γραμμές βοήθειας»
  4. Η ιστορία κινουμένων σχεδίων με τίτλο «Το Μυστικό της Νίκης»
  5. Το DVD των δύο ιστοριών κινουμένων σχεδίων «Το Μυστικό της Νίκης» και «Η περιπέτεια του Βίκτωρα»
  6. Το νέο παραμύθι για την προστασία των παιδιών στο ψηφιακό περιβάλλον «Η Κίκο και το Φωτοσκορπούλι»
  7. Το έντυπο «Μίλα σε κάποιον που εμπιστεύεσαι»

Εκ μέρους του σχολείου μας αισθανόμαστε την ηθική υποχρέωση να ευχαριστήσουμε θερμά την κα Έλενα Ράπτη, Συντονίστρια του προγράμματος «ΕΝΑ στα ΠΕΝΤΕ» του Συμβουλίου Ευρώπης στην Ελλάδα, για  την ευγενή δωρεά  του έντυπου υλικού με στόχο την ενημέρωση, την ευαισθητοποίηση και την πρόληψη κατά της σεξουαλικής κακοποίησης.

Τι ορίζει ο Κανόνας των Εσωρούχων:

«Κανείς δεν μπορεί να αγγίξει ή να χαϊδέψει το παιδί σε εκείνα τα σημεία του σώματός του, τα οποία κατά κανόνα καλύπτονται από τα εσώρουχά του. Και αντίστοιχα, ούτε τα παιδιά επιτρέπεται να αγγίζουν το σώμα άλλων σε αυτά τα σημεία».

Βίντεο: Η Κίκο και το χέρι

Βίντεο: Ο κανόνας των εσωρούχων