Αρχική » 2022

Αρχείο έτους 2022

Χρόνια πολλά! Καλά Χριστούγεννα!

Η Διεύθυνση, οι Εκπαιδευτικοί και το Βοηθητικό Προσωπικό του 1ου Δ.Σ. Καρύστου εύχονται σε όλους σας Καλά Χριστούγεννα, γεμάτα αγάπη, υγεία και ευτυχία! Να είστε όλοι καλά!

Χρόνια σε όσους και όσες γιορτάζουν σήμερα!

31483f5dc6207fdb0d4ae05ae254beb2

Γιορτή Χριστουγέννων

Την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή για τα Χριστούγεννα. Την φετινή γιορτή ανέλαβαν οι μαθητές της Β’ Δημοτικού. Απολαύσαμε τα τραγούδια τους, τα ποιήματα, το θεατρικό τους, μας τραγούδησαν κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας και φυσικά όλοι μπήκαμε σε μία πιο γιορτινή και χαρούμενη διάθεση. Στην συνέχεια, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δ.Σ. είχε ετοιμάσει πολλές εκπλήξεις για μικρούς και μεγάλους. Χριστουγεννιάτικο μπαζάρ, με όμορφα δώρα σε πολύ προσιτές τιμές, ποπ- κορν, νόστιμα εδέσματα για όλους και ζωγραφική για τα μικρά μας παιδάκια.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Σαρλάνη Μαρία και κ. Δήμα Γιώργο, που ανέλαβαν την γιορτή, τον μουσικό μας κ. Χαλδούπη Γεώργιο και την κ. Στυλιάτου Σέβη για τη μουσική επιμέλεια, καθώς και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, για τις όμορφες δράσεις τους. Και φυσικά, το πιο μεγάλο μπράβο στους μαθητές μας, για την υπέροχη γιορτή που παρουσίασαν και τους γονείς που μας τίμησαν με την παρουσία τους.

Καλές γιορτές σε όλους!

Ήρθε ο Άι Βασίλης

Φέτος ο Άι Βασίλης ήρθε λίγο νωρίτερα, και μάλιστα έκανε μία στάση στο σχολείο μας για να ξεκουραστεί και να…μοιράσει δώρα και γλυκά σε όλους τους μαθητές! Τον ευχαριστούμε για την όμορφη έκπληξη που ετοίμασε και για τα δωράκια που μας χάρισε. Καλές Γιορτές να έχουμε!

Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, που είναι στο πλευρό των μαθητών μας και μας στηρίζει!

Και του χρόνου με υγεία!

Προβολή ταινίας στο Γ’1

Επειδή Χριστούγεννα χωρίς ταινία δεν γίνονται, διαμορφώσαμε την τάξη μας σε αίθουσα κινηματογράφου και απολαύσαμε την ταινία “Το παιδί και το δέντρο”, εμπνευσμένη από το αντίστοιχο παραμύθι του Ευγένιου Τριβιζά. Mία συγκινητική ταινία, που πρέπει να δούμε όλοι…Φυσικά, είχαμε ποπ-κορν και διάφορα σνακ, τα οποία απόλαυσαν οι μαθητές της Γ’ δημοτικού, κατά τη διάρκεια της ταινίας.

collage 7 1

Τραγουδώντας τα κάλαντα στην πόλη μας…

320789596 481775294098168 7303009303492627675 n

Μουσική στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας!

Μιας και πλησιάζουν οι γιορτές, αποφασίσαμε να βάζουμε χριστουγεννιάτικη μουσική κατά την διάρκεια των διαλειμμάτων. Οι μαθητές μας χάρηκαν πολύ με την μουσική, τραγούδησαν και χόρεψαν. Εννοείται πως αυτό το γιορτινό κλίμα θα συνεχίσει και όλη την εβδομάδα που μας έρχεται.

Καλές γιορτές με υγεία και αγάπη!

Έτοιμα τα Ημερολόγια μας!

ΈΤΟΙΜΑ ΤΑ ΗΜΕΡΟΛΌΓΙΑ ΜΑΣ!!!

Εγκαίρως για τις γιορτές ετοιμάσαμε με μεγάλο μεράκι το ημερολόγιο μας για το 2023, όπου πρωταγωνιστούν οι ζωγραφιές των μαθητών μας. Κάθε μήνας έχει να πει την δική του ιστορία, μέσα από τα μάτια των μαθητών μας. Σας δείχνουμε μερικές από τις όμορφες ζωγραφιές τους.

Ευχαριστούμε τον κ. Ρέτσα Δημήτρη, τον δάσκαλο την πληροφορικής, που ανέλαβε να φτιάξει τα ημερολόγια μας. Ευχαριστούμε και εσάς θερμά για την στήριξη σας σε κάθε μας βήμα! Και του χρόνου με υγεία και όμορφες ιδέες!

collage 1 1

Γιορτή Αγίου Ελευθερίου

Στις 15 Δεκεμβρίου η εκκλησία μας τιμά την μνήμη του Αγίου Ελευθερίου. Θεωρείται προστάτης των εγκύων και βοηθάει τις γυναίκες να έχουν μία καλή γέννα.

Χρόνια πολλά σε όσους και όσες γιορτάζουν σήμερα!

Ενημέρωση για τον σεισμό από Πυροσβεστικό Κλιμάκιο

Με αφορμή την έντονη σεισμική δραστηριότητα που σημειώθηκε στην περιοχή της Νότιας Εύβοιας, τις προηγούμενες εβδομάδες, στις 14  Δεκεμβρίου, επισκέφτηκε το σχολείο μας το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Καρύστου. Στο σχολείο μας παραβρέθηκαν οι Ανθ/γος κ. Σφυρίδης Ελευθέριος, κ. Παπαμιχαήλ Γεώργιος και ο Αν/στης κ. Νάστος Γεώργιος. Πραγματοποίησαν μία ενημέρωση στους μαθητές και στο διδακτικό προσωπικό του 1ου Δ.Σ. Καρύστου, σχετικά με την προφύλαξη και την προστασία μας κατά την διάρκεια και μετά την όποια σεισμική δραστηριότητα. Έδωσαν πολύτιμες συμβουλές για το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουμε την διάρκεια του σεισμού, ανάλογα τον χώρο στον οποίο θα βρισκόμαστε. Απάντησαν σε σχετικές ερωτήσεις και απορίες των παιδιών και δασκάλων και έδωσαν συμβουλές, απευθυνόμενοι στους γονείς των παιδιών.

Αφού τελείωσε το θεωρητικό κομμάτι της ενημέρωσης, πραγματοποιήθηκε άσκηση ετοιμότητας σεισμού, τηρώντας τα προβλεπόμενα μέτρα. Το κλιμάκιο περνούσε από τις τάξεις για να επιβλέπει τον τρόπο δράσης κατά την διάρκεια της «σεισμικής δραστηριότητας», και στην συνέχεια, μετά από εντολή τους, συγκεντρώθηκαν όλοι οι μαθητές και δάσκαλοι στον προαύλιο χώρο του σχολείο, εξακολουθώντας να δρουν σύμφωνα με τις υποδείξεις τους. Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε με επιτυχία η  άσκηση ετοιμότητας σεισμού στον χώρο του σχολείου.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Καρύστου, για την άμεση αποδοχή της πρόσκλησης μας και για τις χρήσιμες συμβουλές που μας έδωσαν.

collage

Άγιος Σπυρίδων

Ο μεγάλος Άγιος της Χριστιανοσύνης γιορτάζει κάθε χρόνο στις 12 Δεκεμβρίου. Ένας ‘Αγιος που έχει συνδεθεί με πολλά θαύματα και το νησί της Κέρκυρας. Στα θαύματα του συγκαταλέγονται η σωτηρία των κατοίκων από λοιμό, η απομάκρυνση των Τούρκων που πολιορκούσαν το νησί το 1716 και η απαλλαγή του νησιού από την επιδημία της πανούκλας το 1629 και 1673.

Χρόνια πολλά σε όσους και όσες γιορτάζουν σήμερα!

Χρόνια πολλά και στην δική μας Σπυριδούλα, την διευθύντρια μας, που είναι πάντα στο πλευρό μας, μας καθοδηγεί και μας στηρίζει! Να είναι φωτεινή και χαμογελαστή, όπως μας έχει συνηθίσει!

λήψης 3

Οκτώβριος 2024

6/10/1910: Ορκίζεται η πρώτη κυβέρνηση του Ελευθέριου Βενιζέλου.