Βιβλιοπεριπέτειες από το Δ.Κ.Σ.Μ. Ρόδου 2018-2019

Δ.Κ.Σ.Μ2.

Το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου – Δ.Ο.Π.Α.Ρ. συνεχίζει για 8η συνεχόμενη χρονιά το ποικίλο και σύνθετο εκπαιδευτικό του πρόγραμμα, με τίτλο «Βιβλιοπεριπέτειες», που κάθε χρόνο βρίσκει τεράστια ανταπόκριση σε μαθητές και εκπαιδευτικούς σχολείων όλου του νησιού της Ρόδου. Οι «Βιβλιοπεριπέτειες» για το 2019 θα πραγματοποιηθούν από 1 Μαρτίου έως 2 Απριλίου  (Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου).

Σκοπός του προγράμματος είναι η προώθηση της φιλαναγνωσίας, ώστε οι μαθητές και οι μαθήτριες να οδηγηθούν στην ανάγνωση βιβλίων ως ελεύθερη βούληση και όχι ως υποχρέωση, μέσα από τη βιωματική εμπλοκή τους με το κείμενο και τις παιγνιώδεις δραστηριότητες.

Συγκεκριμένα, οι «Βιβλιοπεριπέτειες» περιλαμβάνουν τις ακόλουθες δράσεις, που έχουν σχεδιαστεί και θα υλοποιηθούν από το επιστημονικό προσωπικό του Κέντρου:

Α) Δημιουργική Γραφή για παιδιά Νηπιαγωγείου, Α΄και Β΄ Δημοτικού

Η φιλόλογος – προϊσταμένη του Δ.Κ.Σ.Μ.Ρ. κ. Νάνσυ Τρυποσκούφη θα επισκεφτεί νηπιαγωγεία και δημοτικά σχολεία του νησιού μας υλοποιώντας Εργαστήρια Δημιουργικής Γραφής. Η διάρκεια κάθε δράσης θα είναι δύο ώρες και θα περιλαμβάνει τα εξής: με αφορμή την ανάγνωση του βιβλίου των Αντώνη Παπαθεοδούλου και Δικαίου Χατζηπλή σε εικονογράφηση Μυρτώς Δεληβοριά «Χαριστική Βιβλιοθήκη» (εκδ. ΠΑΤΑΚΗ) τα παιδιά μέσα από παιχνίδια με λέξεις, εικόνες και δημιουργικές ασκήσεις θα μετατρέψουν τη σκέψη και τη φαντασία τους σε δημιουργική έκφραση.

Β) Δημιουργική Γραφή για παιδιά Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού

Οι φιλόλογοι – στελέχη του Δ.Κ.Σ.Μ.Ρ. κ. Μαρία Σπανού και κ. Αργύρης Κόσκορος θα επισκεφτούν δημοτικά σχολεία του νησιού μας υλοποιώντας Εργαστήρια Δημιουργικής Γραφής. Η διάρκεια κάθε δράσης θα είναι δύο ώρες και θα περιλαμβάνει τα εξής: με αφορμή το βιβλίο της Τίτσας Πιπίνου «Ο ιππότης με το τριαντάφυλλο» (εκδ. ΑΙΩΡΑ) τα παιδιά θα συνθέσουν τις δικές τους πρωτότυπες ιστορίες.

Κατά τη διάρκεια των παραπάνω δράσεων προκηρύσσονται οι εξής Μαθητικοί Διαγωνισμοί:

• Εικαστικός Διαγωνισμός για παιδιά Νηπιαγωγείου και Α΄ Δημοτικού

Με αφορμή το βιβλίο «Χαριστική Βιβλιοθήκη» των Αντώνη Παπαθεοδούλου και Δικαίου Χατζηπλήπροκηρύσσεται Διαγωνισμός για μαθητές Νηπιαγωγείου και Α΄ Δημοτικού, όπου η κάθε ομάδα – τάξη που θα συμμετάσχει θα δημιουργήσει το δικό της τρισδιάστατο Φανταστικό Πλάσμα χρησιμοποιώντας όποιο τρόπο και όποια υλικά θέλει.  Καρφιτσώστε πάνω του: α) Ποιο είναι το όνομά του; Β) Ποιο είναι το χαρακτηριστικό του γνώρισμα; γ) Πώς αισθάνεται;

Θα δοθούν τρία Βραβεία και τρεις Έπαινοι σε κάθε τάξη.

• Διαγωνισμός Αφίσας για παιδιά Β΄ Δημοτικού

Προκηρύσσεται Διαγωνισμός για μαθητές Β΄ Δημοτικού, όπου η κάθε ομάδα – τάξη που θα συμμετάσχει θα δημιουργήσει τη δική της Αφίσα συνδυάζοντας το λόγο – μήνυμα και την εικόνα, για να διαφημίσει τη «Χαριστική της Βιβλιοθήκη» με αφορμή το ομότιτλο βιβλίο των Αντώνη Παπαθεοδούλου και Δικαίου Χατζηπλή!!! Θα δοθούν τρία Βραβεία και τρεις Έπαινοι.

• 11ος Διαγωνισμός Δημιουργικής Γραφής «Μικροί Λογοτέχνες»

Για μαθητές/τριες Γ’ & Δ΄τάξης Δημοτικού

Στην ιστορία του βιβλίου «Ο ιππότης με το τριαντάφυλλο» της Τίτσας Πιπίνου ο ήρωας, ιππότης Κρίστοφερ, σώζεται από ένα μαγικό τριαντάφυλλο που του προσφέρει τους χυμούς του για να γιατρέψει τις πληγές του. Γράψτε τη δική σας ιστορία που θα διαδραματίζεται στη Ρόδο την Εποχή των Ιπποτών και στην οποία κεντρικό ρόλο θα παίζει ή έναμαντήλι ή ένα άλογο ή ένα περιστέρι ή μία ασπίδα, που θα βοηθά ή θα δυσκολεύει τον ήρωα ή την ηρωίδα σας.

Για μαθητές/τριες Ε’ & ΣΤ΄τάξης Δημοτικού

Στην ιστορία του βιβλίου «Ο ιππότης με το τριαντάφυλλο» της Τίτσας Πιπίνου ο ήρωας, ιππότης Κρίστοφερ, σώζεται από ένα μαγικό τριαντάφυλλο που του προσφέρει τους χυμούς του για να γιατρέψει τις πληγές του. Γράψτε τη δική σας ιστορία που θα διαδραματίζεται στη Ρόδο την Εποχή των Ιπποτών και στην οποία κεντρικό ρόλο θα παίζει ή ένακλειδί ή ένα μενταγιόν ή ένας μανδύας ή μία ζώνη, που θα βοηθά ή θα δυσκολεύει τον ήρωα ή την ηρωίδα σας.

Για μαθητές/τριες Γυμνασίου

Με αφορμή το βιβλίο της Τίτσας Πιπίνου «Ο ιππότης με το τριαντάφυλλο» οι μαθητές και οι μαθήτριες καλούνται να γράψουν τη δική τους ιστορία με θέμα: Μια περιπέτεια στο νησί της Ρόδου την εποχή των Ιωαννιτών Ιπποτών, που θα διαδραματίζεται σε περίοδο ειρήνης.

Οι συμμετοχές των παιδιών από Γ’ έως Στ’ τάξη και Γυμνάσιο στο Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής «Μικροί Λογοτέχνες» θα είναι ατομικές. Θα δοθούν τρία Βραβεία και τρεις Έπαινοι σε κάθε τάξη.

Στο πλαίσιο λοιπόν αυτής της φιλαναγνωστικής δράσης, η Κα Τρυποσκούφη Ν. και η Κα Σπανού Μ. επισκέφτηκαν το σχολείο μας-όπως κάθε χρόνο από το ξεκίνημα της δράσης αυτής κάτι που μας τιμά ιδιαίτερα- για να παρουσιάσουν τα βιβλία που απευθύνονται στο Νηπιαγωγείο και τις τάξεις Α΄Β  καστις τάξεις Γ΄-Δ΄-Ε΄-Στ.

Μαζί μας ήταν μετά από πρόσκλησή μας, το Νηπιαγωγείο , καθώς και οι τάξεις Α΄-Β Φανών.

Τις επόμενες ημέρες, τα παιδιά θα συνθέσουν τις κατασκευές τους αφίσες, ιστορίες στην τάξη με τις δασκάλες τους για να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό.

Οι απονομές γίνονται πάντα κοντά στην ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου) με την παρουσία των συγγραφέων και είναι μια όμορφη γιορτή για το βιβλίο.

Ευχαριστούμε πολύ το Κέντρο για την υπέροχη δουλειά του !