Διαγωνισμός αφίσας -Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών 2018-2019

Το Υπουργείο Παιδείας προκήρυξε διαγωνισμό αφίσας για τα σχολεία που συμμετέχουν στο δίκτυο.

Το θέμα είναι η παρουσίαση της βιβλιοθήκης του σχολείου με όποιον τρόπο επιθυμούν τα παιδιά (ζωγραφική κολλάζ κ.α.)

Θέλοντας λοιπόν να δημιουργήσουμε τη δική μας αφίσα χωρίσαμε τα παιδιά σε μικτές ηλικιακά ομάδες με κλήρωση και δίνοντας γενικές οδηγίες κάποιες ιδέες και περιοδικά, τα αφήσαμε να δημιουργήσουν.Το αποτέλεσμα ήταν 5 υπέροχες αφίσες από τις οποίες έπρεπε να διαλέξουμε τη μία που ζητείται από κάθε σχολείο. Το πρόβλημα λύθηκε με τη σύνθεση των 5 αφισών σε 1!

Τα παιδιά πρότειναν επίσης αρκετούς τίτλους για τη βιβλιοθήκη μας και μετά από ψηφοφορία επιλέχτηκε ο τίτλος  ¨Η βιβλιοθήκη της εμπειρίας¨.

Ήταν μοναδική η εικόνα των ομάδων που συνεργάζονταν, και διασκέδαζαν, χωρίς αντιπαλότητες και που παρήγαγαν ένα τόσο ξεχωριστό έργο!

Η βιβλιοθήκη μας εμπλουτίζεται με βιβλία και ηλεκτρονικό εξοπλισμό ομορφαίνει με την πολυχρωμία του χώρου και γίνεται πιο ελκυστική για τα παιδιά που πλέον περνούν και ώρες διαλειμμάτων στον χώρο αυτό χαλαρώνοντας στα πουφ και τις μαξιλάρες και ακούγοντας απαλή μουσική!

Αυτός είναι άλλωστε ο στόχος μας: Τα παιδιά να γίνουν αναγνώστες!