Οι βραβεύσεις του Δ.Κ.Σ.Μ. 2018-2019

Πραγματοποιήθηκες η εκδήλωση του Δ.Κ.Σ.Μ. Ρόδου στο Ροδίνι, την Παρασκευή 29-04-2019 παρουσία των συγγραφέων Κας Τίτσας Πιπίνου και Κου Χατζηπλή Δικαίου.

Βραβεύθηκαν οι Μικροί Λογοτέχνες Δημοτικών και Γυμνασίων, οι αφίσες και κατασκευές των παιδιών της Α/θμιας , αλλά και οι  Μεταφραστές της Β/θμιας.

Όσοι μπορέσαμε παρευρεθήκαμε στην εκδήλωση, στην οποία βραβεύθηκε για το κείμενό της η μαθήτρια της Δ΄τάξης Κορκίδα Δέσποινα. Η Δέσποινα χάρισε στην Κα Πιπίνου ένα όμορφο κόκκινο τριαντάφυλλο, εμπνευσμένη από το βιβλίο της συγγραφέως ¨Ο ιππότης με το τριαντάφυλλο¨.

Οι συγγραφείς υπέγραψαν  για το σχολείο μα ,τα βιβλία τους, τα οποία περιμένουν στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας τους μικρούς αναγνώστες…

Οι ιστορίες των παιδιών υπάρχουν φωτοτυπημένες στο σχολείο για όποιο παιδί και γονιό ενδιαφέρεται να την κρατήσει.

Στη συνέχεια βλέπετε την πολύ όμορφη αφίσα που έφτιαξαν τα παιδιά των τάξεων Α΄-Β΄για τη ¨Χαριστική¨μας βιβλιοθήκη.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν σε αυτήν την δράση, ανάμεσα σε άλλες, που παρακινούνται από την επαφή και την  αγάπη μας  για το βιβλίο.

Ευχαριστούμε και συγχαίρουμε το Δ.Κ.Σ.Μ. που οργανώνει εδώ και χρόνια  φιλαναγνωστικές  δράσεις με τα σχολεία και τους/τις εκπαιδευτικούς, και ευχόμαστε καλή συνέχεια στο δημιουργικό τους έργο!