ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2023-24

Ολοκληρώθηκε σήμερα 6-03-2024 με την 3η διαδικτυακή συνάντηση, η ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ που οργανώσαμε με θέμα “ΤΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ”. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον επιμορφωτή μας και συνάδελφο Stratos Mordavanis που μας έβαλε και μας βάζει συνεχώς στα μονοπάτια της σωστής χρήσης του Η/Υ και των ψηφιακών εργαλείων και μέσων. Σκοπός μας να γίνει καλύτερη η μαθησιακή διαδικασία και να κατανοήσουν οι μαθητές μας ότι ο Η/Υ και το internet είναι εργαλεία που μπορούν να βοηθήσουν στην μελέτη, να την κάνουν ελκυστική, προσδίδοντας στην διαδικασία της μάθησης προστιθέμενη αξία.

Ενδοσχολική επιμόρφωση

ΥΛΙΚΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΕΤΗΣΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2023-24

ΕΤΗΣΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-2023

ΟΜΑΔΑ 1η : ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ

“ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΚΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ ΓΙΝΟΜΑΙ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ”

Το σχέδιο Δράσης που αποφασίστηκε να πραγματοποιηθεί, αναφέρεται στην αξία του Εθελοντισμού και περιλαμβάνει δράσεις εθελοντισμού αλλά και εκπαίδευσης σε αυτήν την αξία ζωής για την ευαισθητοποίηση μαθητών κι εκπαιδευτικών και προσφορά στην τοπική αλλά και την ευρύτερη κοινότητα.

Δράσεις

Α) Συμμετοχή στο πρόγραμμα «Αστέρι της ευχής» που διοργανώνει το χαμόγελο του παιδιού

Β) Συγκέντρωση τροφίμων για το συσσίτιο της εκκλησίας

1 2 4

Γ) Ενημέρωση για την εθελοντική αιμοδοσία – Παρακολούθηση διαδικασίας αιμοδοσίας

. 1 .2

Δ) Εξοικείωση με τεχνικές καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης.

Ε) Ενημέρωση για παροχή πρώτων βοηθειών

Στ) Εθελοντικός καθαρισμός μιας περιοχής με τη συμμετοχή γονέων

Ζ) Παραγωγή κοινού κειμένου για την αξία του εθελοντισμού με τους μαθητές των σχολείων ΔΣ Πετραίας,  2ου ΔΣ Σκύδρας, Λουτροχωρίου, Ριζού και δημοσίευση στον τοπικό τύπο

Η) Παρουσίαση των δράσεων στην τοπική κοινωνία

ΟΜΑΔΑ 2η ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ

“ΜΙΚΡΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΣΕ ΔΡΑΣΗ”

Οι μαθητές πρώτα ενημερώθηκαν για την Προστασία του Περιβάλλοντος  και εκπονήθηκαν  δράσεις που σκοπό είχαν να αναγνωριστεί η αξία και η σημασία της φροντίδας για το φυσικό περιβάλλον. Μαθητές και εκπαιδευτικοί και γονείς ευαισθητοποιήθηκαν για την Προστασία της φύσης του τόπου μας. Επειδή το σχέδιο εκπονείται και στα πλαίσια του  Erasmus+ έγινε προσπάθεια ενημέρωσης και σύγκρισης των περιβαλλοντικών δεδομένων και των 5 εταίρων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Δράσεις

1Η ΔΡΑΣΗ – Δημιουργία logo

2η ΔΡΑΣΗ – Δημιουργία Σούπερ Ήρωα που θα μας συντροφεύει στις δράσεις μας.

2 .jpg

3Η ΔΡΑΣΗ – Δημιουργία πίνακα με ιστογράμματα από τα ηλεκτρονικά ερωτηματολόγια και ανάρτηση τους σε padlet

Μετάβαση στο padlet.com

4Η ΔΡΑΣΗ – Πειράματα πώς παράγεται το CO2 και η σχέση του με τη φύση – ανάρτηση στο eco magazine της πλατφόρμας  twinspace