Η Ευρώπη επισκέφτηκε το Αρσένι

Έπειτα από πολλές προσπάθειες και σε Συνεργασία με άλλα 5 σχολεία διαφορετικών χωρών,  ένα σχολείο του Δήμου μας κατάφερε να συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα COMENIUS.
Το Πρόγραμμα αυτό, έχει ως θέμα  «Αν όλα τα παιδιά της γης…». Έχει σχέση με τις δραστηριότητες των μαθητών σε κάθε χώρα και περιλαμβάνει επισκέψεις μαθητών και εκπαιδευτικών σε κάθε μια από αυτές που συμμετέχουν.
Σκοπός του Προγράμματος είναι να γνωρίσουν  μαθητές και  εκπαιδευτικοί, τις χώρες που συνεργάζονται,  τον τρόπο ζωής τους, την κουλτούρα τους, το εκπαιδευτικό τους σύστημα αλλά κυρίως να προβληματιστούν και να αποκτήσουν στάσεις και συμπεριφορές που θα τους κάνουν μέλη μιας μεγάλης Ευρωπαϊκής Κοινωνίας με στόχο το καλό το δικό τους της πατρίδας τους και της Ανθρωπότητας.
Παίρνοντας μέρος σε τέτοια προγράμματα οι μαθητές διευρύνουν  τις γνώσεις τους, αναπτύσσουν δεξιότητες όπως της  επικοινωνίας  και της συνεργασίας με τους άλλους ανθρώπους, διευρύνουν το πνεύμα τους, νιώθουν πόσο σημαντική είναι η γνώση άλλων γλωσσών.
Οι χώρες που συμμετέχουν εκτός από την Ελλάδα είναι: Η Ιταλία, η Τουρκία, η Λετονία, η Ισπανία(Καταλονία), και η Πολωνία.
Η πρώτη επίσκεψη πραγματοποιήθηκε  στην Ελλάδα.Τα παιδιά, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί εργάστηκαν με ζήλο και κατάφεραν να εντυπωσιάσουν τους επισκέπτες τόσο με τη φιλοξενία τους όσο και με τις ομορφιές και την ιστορία των περιοχών που επισκέφτηκαν(Βέροια, Βεργίνα, Σχολή Αριστοτέλη, Τάφοι της Μίεζα, Άγιο Νικόλαο, Μετέωρα, Δωδώνη, Ιωάννινα, σπήλαιο Περάματος, Θεσσαλονίκη, Πέλλα, Λευκό Πύργο, Πλανητάριο, Σπίτι του Κεμάλ, Τεχνολογικό Πάρκο, Καταράκτες Έδεσσας .

1η Επίσκεψη Ελλάδα Οκτώβριος 2011

Θέμα

• “Παρουσιάζω τον εαυτό μου, το χωριό μου, το σχολείο μου”
  • “Παιχνίδια φτιαγμένα με το χέρι”

2η Επίσκεψη Πολωνία Δεκέμβριος 2011

Θέμα: Παιδικά Παιχνίδια στην αυλή και παραδοσιακοί χοροί του τόπου μου

DSC00347_2 s

3η Επίσκεψη Καταλονία της Ισπανίας Μάιος 2012

Θέμα: Παραδοσιακή κουζίνα του τόπου μου

Κατασκευή βιβλίου Συνταγών από κάθε χώρα μέλος του Προγράμματος και παρουσίαση παραδοσιακών Συνταγών.

4η Επίσκεψη Alanno της Pescara της  Ιταλίας Νοέμβριος 2012

Θέμα:

• Κατασκευή Κοινού Ημερολογίου με τις Γιορτές κάθε χώρας
  • Παρουσίαση 2 γιορτών για κάθε χώρα

5η Επίσκεψη Dobele Latvia – Λετονία Ιανουάριος 2013

Θέμα: Παιδικά τραγούδια και Νανουρίσματα

• Δημιουργία Μουσικού CD με παιδικά τραγούδια και Νανουρίσματα
  • Παρουσίαση αυτών στο σχολείο του Dobele

HPIM2666 s

ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΣΕΝΙΟΥΣΤΟ ALIAGAΤΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Το Ευρωπαϊκό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Comeniusτελείωσε στο Δημοτικό Σχολείο Αρσενίου και τον Απρίλιο πραγματοποιήθηκε η 5η και τελευταία επίσκεψη του Σχολείου μας, στο Aliagaτης Σμύρνης από 14/04/2013 έως 21/04/2013. Το πρόγραμμα με τον τίτλο «Αν όλα τα παιδιά της γης…» είχε σαν θέμα «Δραστηριότητες των μαθητών στον ελεύθερο χρόνο τους», και την Παρουσίαση αυτών στην Τουρκία.

Αυτό που διαπιστώσαμε όλοι ανεξαιρέτως,  ήταν ότι έχουμε πολλά κοινά με τους γείτονές μας τους Τούρκους, όσον αφορά μερικές συνήθειες, την κουζίνα μας, τη φιλοξενεία και τον τρόπο επικοινωνίας μας.

Εντυπωσιαστήκαμε όταν επισκεφτήκαμε την αρχαία Έφεσσο και είδαμε με τα μάτια μας τις ελληνικές επιγραφές πάνω στα μάρμαρα της Εφέσσου, τα ερείπια της βιβλιοθήκης της Εφέσσου και το αρχαίο θέατρο της. Το ίδιο συνέβει και με τα ερείπια της Αρχαίας Περγάμου και του Ασκληπιείου της. Η Σμύρνη μας ξύπνησε θύμισες που έχουμε δει και  μάθει και μας συγκίνησε ιδιαίτερα. Επισκεφτήκαμε το Αϊβαλί και το νησάκι Τζούντα όπου συναντήσαμε Έλληνες Μουσουλμάνους, τρίτης γενιάς εγκαταστημένους  εκεί από τα Χανιά της Κρήτης που μιλούσαν άψογα την Ελληνική Γλώσσα και μάλιστα το Κρητικό ιδίωμα.

Οι σχέσεις μας με τους Τούρκους δασκάλους ήταν ιδιαίτερα καλές, κάτι που υπήρξε σε όλη τη διάρκεια του Προγράμματος και περισσότερο τώρα που εμείς οι Έλληνες είμασταν φιλοξενούμενοί τους.

Την ώρα του αποχαιρετισμού η συγκίνηση ήταν έκδηλη από όλους με δάκρυα και αγκαλιές. Επικοινωνούσαμε και βλεπόμαστε 2 ολόκληρα χρόνια. Το γεγονός ότι το πρόγραμμα πλέον σταματά ήταν για μας πολύ συγκινητικό. Τα συναισθήματα είναι δύσκολο να εκφραστούν. Με μία λέξη νιώσαμε Χαρμολύπη. Χαρά για όλα όσα ζήσαμε και λύπη γιατί τελειώνουν.

Το όφελος για όλους είναι μεγάλο. Ελπίζουμε να διατηρήσουμε τις σχέσεις και την Επικοινωνία μας, να μην χαθούμε,  και να συνεχίσουμε να ανταλλάσουμε ιδέες και προβληματισμούς γιατί ο στόχος μας είναι κοινός. Η αναβάθμιση της παιδείας μας προς όφελος των μαθητών μας και της δικής μας βεβαιότητας ότι κι εμείς βάλαμε το δικό μας λιθαράκι σε αυτή την αναβάθμιση.

Η Διευθύντρια του σχολείου Χαρισιάδου Ευγενία

HPIM3309 s