ΠΡΩΤΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΟΥΡΙΚΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΟΥΡΙΚΙΟΥ!

Η Δυτική Μακεδονία για μια χρονιά ακόμη   με πολλές πρωτιές στην ρομποτική!

Πρώτευσαν σε νηπιαγωγεία, δημοτικά και γυμνάσια στον πανελλήνιο διαγωνισμό  Εκπαιδευτικής Ρομποτικής της ΕΛΛΑΚ!

Κατηγορία Νηπιαγωγείων:

1ο Νηπιαγωγείο Μουρικίου με την κ. Ευγενία Κατσάλη και τα υπέροχα νήπια και προνήπια! Τίτλος έργου: SAVE ME……STEAM

Κατηγορία Δημοτικών Σχολείων:

1ο Δημοτικό Σχολείο Μουρικίου με τις κ. Γούλα Μαρία,  κ.  Μαυροπούλου Γενοβέφα  και  τους απίθανους μαθητές της Β΄ και Γ΄  Δημοτικού  του σχολικού έτους 2019-2020! Τίτλος έργου: Διόσκουροι

Στα  project  ΣΤΕΑΜ που υλοποιήσαμε,  πρωταγωνιστές είναι οι μαθητές/τριες! Εργάστηκαν με βιωματικό, παιγνιώδη κι επιστημονικό τρόπο. Από τη σύλληψη της ιδέας ως την ολοκλήρωση της πρότασης. Στόχος, να συμβάλουν στην αντιμετώπιση του προβλήματος της Κλιματικής Αλλαγής που αντιμετωπίζει ο πλανήτης Γη με τη χρήση της τεχνολογίας, ρομποτικές κατασκευές, εικαστικές κατασκευές και δημιουργία κώδικα σε προγραμματιστικά περιβάλλοντα. Κατάφεραν να επιλύσουν πραγματικά προβλήματα . Οι προτάσεις τους μπορούν να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής στον πλανήτη μας.

Συμπαραστάτες σε κάθε προσπάθεια και πρωτοβουλία είναι οι γονείς των μαθητών/τριών μας.

Καθοριστικό ρόλο στην υλοποίηση των προγραμμάτων διαδραμάτισαν οι  τοπικές επιχειρήσεις με την άριστη συνεργασία τους: «Ζωοτροφές Αναρράχης» του κ. Μυλωνά Βελισσάριου και «Διοσκουρίδης» /Εργοστάσιο Αρωματικών και Φαρμακευτικών Φυτών του κ. Τζιμίκα Στέργιου.

Μέρος της δουλειάς του Δημοτικού από την ομάδα Robot Dioskouroi  στο βίντεο που ακολουθεί:

Μπορείτε να δείτε τα Αποτελέσματα και τις αξιόλογες εργασίες όλων των ομάδων που διακρίθηκαν στον σύνδεσμο που ακολουθεί.