Συμμετοχή του σχολείου στο πρόγραμμα Erasmus+ KA201 με τίτλο Be Emotional Techie – bridges between social emotional learning and technology.

Το διάστημα από 15-18 Μαΐου 2022 το Δημοτικό σχολείο Αγροκηπίου – Χανιά, συμμετείχε στην τελευταία διακρατική συνάντηση εκπαιδευτικών στη Λισαβόνα του προγράμματος Erasmus+ KA201
με τίτλο Be Emotional Techie – bridges between social emotional learning and technology. Στις αποστολές συμμετείχαν 4 εκπαιδευτικοί από τις χώρες της Πορτογαλίας, της Ελλάδας, της Ουγγαρίας και της Ισπανίας.
Η πρώτη μέρα ήταν αφιερωμένη στην παρουσίαση και στη διάχυση στο ευρύ κοινό ,των αποτελεσμάτων και των διαδικασιών που ακολουθήθηκαν κατά την εφαρμογή των 12 συνεδρίων κοινωνικοσυναισθηματικής αγωγής σε μαθητές των σχολείων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα. Στην παρουσίαση αυτή συμμετείχε και το σχολείο μας, παρουσιάζοντας τα δικά του αποτελέσματα. Η ημερίδα αυτή είχε τίτλο International Journeys on Emotional Thought III και διοργανώθηκε από την συντονίστρια του προγράμματος Maria Caldeira.
 Καλεσμένοι ήταν εξέχουσες προσωπικότητες από την Πορτογαλία, Βραζιλία, Ηνωμένο Βασίλειο και Ινδία που άνηκαν στον πολιτικό, επιστημονικό και διοικητικό χώρο. Ιδιαίτερη αίσθηση προκάλεσαν προσκεκλημένοι διδάκτορες της ψυχιατρικής όπου με τις ομιλίες τους καθήλωσαν τους παρευρισκόμενους.