Το Δημοτικό Σχολείο Αγροκηπίου στη Λείρια της Πορτογαλίας

Το Δημοτικό Σχολείο Αγροκηπίου στα πλαίσια προγράμματος Εrasmus+ KA 201, συμμετείχε στις 13-16 Ιανουαρίου 2020 στη δεύτερη συνάντηση (Learning,Teaching,Training Activities) εκπαιδευτικών, που πραγματοποιήθηκε στη Λείρια της Πορτογαλίας (Jadim Escola Joao de Deus).
Πρόκειται για ένα τριετές πρόγραμμα Erasmus+ KA 201, στο οποίο συμμετέχει ένα δημοτικό σχολείο της Λισαβόνας της Πορτογαλίας, Agrupamento de Escolas do Alto Do Lumiar( συντονιστές ), ένα δημοτικό της Λείριας της Πορτογαλίας, Jardim Escola Joao de Deus, ένα δημοτικό της Ουγγαρίας,Dr Szent Gyorgyi Albert Altalanos Iskola, ένα Λύκειο της Βαλένθια της Ισπανίας, Colegio San Jorge, το πανεπιστήμιο της Λισαβόνας ISCTE –Lisbon University, καθώς και το δικό μας Δημοτικό σχολείο Αγροκηπίου Χανίων.
Τίτλος του εκπαιδευτικού αυτού προγράμματος είναι: «Γέφυρες ανάμεσα στην κοινωνικοσυναισθηματική μάθηση και την τεχνολογία»( Bridges between social and emotional learning and technology). Έχει σαν στόχο την ανάπτυξη της κοινωνικής και συναισθηματικής νοημοσύνης των μαθητών, σε συνάρτηση με την τεχνολογία.
Στο πλαίσιο της συνάντησης προτάθηκαν και συζητήθηκαν καινοτόμες μέθοδοι διδασκαλίας και δραστηριότητες για το συγκεκριμένο θέμα.
Κατά τη διάρκεια των τεσσάρων αυτών ημερών, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους εντυπωσιακούς χώρους του σχολείου της Λείριας ,το οποίο μέσα από ένα υψηλό επίπεδο παροχών προσφέρει στους μαθητές ένα υψηλό επίπεδο μάθησης.
Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι εκπαιδευτικοί: Ζουριδάκη Δέσποινα , Ορφανουδάκη Αγγελική και Κικίλια Ροδάμη.