339555280 2527370074091965 4112199149786336158 n

Με αφορμή την χτεσινή ημέρα 2/4 ~ Παγκόσμια Ημέρα Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό, το σχολείο μας συμμετείχε σήμερα στην Διαδικτυακή εκδήλωση για μαθητές και εκπαιδευτικούς με την κ. Άδα Σταματάτου μέσω της πλατφόρμας ZOOM των Εκδόσεων ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ. Η κ. Άδα Σταματάτου έδωσε πολύτιμες πληροφορίες σχετικά με την ζωή του παιδιού της – τον Γιάννη που έχει αυτισμό.  Παρουσίασε σημαντικά κεφάλαια και μοιράστηκε πολύτιμα συναισθήματα από το βιβλίο που έγραψε για τον Γιάννη με σκοπό να ενημερώσει και να ευαισθητοποιήσει το κοινό όλων των ηλικιών ως προς την αποδοχή του αυτισμού και την ευρύτερη κατανόηση των αυτιστικών ανθρώπων.

Από την διαδικτυακή συνάντηση κρατάμε ως σημαντική αναφορά την κατανόηση και τον σεβασμό στα άτομα με αυτισμό. Η ένταξή τους στην κοινωνία προβάλλει ως επιτακτική ανάγκη στη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα καταπολεμώντας κάθε προκατάληψη και υψώνοντας το πανανθρώπινο δικαίωμά τους να ζήσουν μια ανεξάρτητη και αξιοπρεπή ζωή.