Eroica

Eroica, η άγρια ομορφιά της ενηλικίωσης

To Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης

σε συνεργασία με τα εκπαιδευτήρια «Νέα Γενιά Ζηρίδη»

τιμούν τον Μιχάλη Κακογιάννη

με την παράσταση Eroica

Πέμπτη, 13 Ιουνίου 2019, ώρα: 20.30

Προμηθευτείτε τα εισιτήριά σας εδώ

Ή από το ταμείο του ΙΜΚ (τηλ. 2103418550 για τις ώρες λειτουργίας)

Με αφετηρία το εμβληματικό μυθιστόρημα του Κοσμά Πολίτη, ο Όμιλος Σύγχρονου Θεάτρου της Νέας Γενιάς Ζηρίδη εξετάζει, εκ των έσω, την εφηβεία, όπως τη βιώνει κι όπως μπορεί να την περιγράψει. Μαθητές του Γυμνασίου συζητούν με καθηγητές και με αποφοίτους από την τάξη του 1981 ως αυτή του 2017 για την ενηλικίωση. Θέτουν δύσκολα ερωτήματα για τη συναισθηματική ωρίμανση, την αναζήτηση ταυτότητας, την ανάγκη να ανήκεις κάπου, τον έρωτα, τα ιδανικά, τα στερεότυπα, τον αποχαιρετισμό, τον θάνατο, τη στιγμή, τον ηρωισμό, όσα κάνουν τις ψυχές να πεταρίζουν.

«Πόση εφηβική ματιά χωρά στην κοινωνία των ενηλίκων;

Πόση ενήλικη ζωή αντέχει ένας έφηβος;»

Μετά την παράσταση θα ακολουθήσει συζήτηση γύρω από θέματα που προέκυψαν από την έρευνα σε δείγμα 100 ατόμων και αφορούν την ενηλικίωση του ανθρώπου και των κοινωνιών του, ένα ζήτημα που απασχολεί πολιτισμικά την παγκόσμια κοινότητα.

Το παιδαγωγικό αυτό εγχείρημα πλαισιώνεται από συμβουλευτική επιτροπή που απαρτίζεται από συνεργάτες του ΙΜΚ και μέλη της ευρύτερης σχολικής κοινότητας.

Γενική είσοδος: 5 ευρώ

Οι θέσεις είναι περιορισμένες. Η προπώληση έχει ξεκινήσει.

Προμηθευτείτε τα εισιτήριά σας εδώ.

Εμφανίζονται οι μαθητές (αλφαβητικά):

Ιωάννα Γαλανάκη, Ευδοξία Γρηγορίου, Τζώρτζης Διονυσόπουλος, Νεφέλη Καρουάνου, Λίντα Κασέμπι, Αριάδνη Κατσαρού, Χριστίνα Κατωπόδη, Δέσποινα Κολοκούτσα, Ζωή Λουκά, Γιάννης Μάντης, Εύα Μουτοπούλου, Δέσποινα Μπιλίνη, Δέσποινα Πορτοκάλη, Απόστολος Σιδηράς

Διασκευή-σκηνοθεσία: Νατάσα Μερκούρη

Συνεργάτης σκηνογράφος: Αλέγια Παπαγεωργίου

Μουσική: Μάκης Παπασπύρου

Ενορχήστρωση: Κώστας Παπασπύρου

Γραφιστικά: Αννίκα Καμαρινού

Φωτογραφίες: Γεωργία Οικονόμου

Υπεύθυνη επικοινωνίας: Σίλια Μπαμπέτα

FB event

Radio spot

Η παράσταση βασίζεται στο σενάριο της κινηματογραφικής μεταφοράς από τον Μιχ. Κακογιάννη του μυθιστορήματος του Κοσμά Πολίτη.

Χορηγοί επικοινωνίας