Παμούκ, μη φοβάσαι! – Erasmus+ (Gamified Introduction to Gamification)

Το εκπαιδευτικό σενάριο “Παμούκ, μη φοβάσαι!”, δημιουργήθηκε από την εκπαιδευτικό Ελένη Κατσιάβου, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ GIG (Gamified Introduction to Gamification), με κωδικό Erasmus+ 2021-2-EL01-KA210-SCH-000050330 και υλοποιήθηκε στο νηπιαγωγείο μας το τρέχον σχολικό έτος. Αποτελεί μέρος του προγράμματος “Όπως οι εποχές αλλάζουν, αλλάζει κι η ζωή. Ας δράσουμε για το κλίμα όλοι μαζί!”, που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Β΄Κύκλου των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων (Φορντίζω το Περιβάλλον).

Βασίστηκε στο βιβλίο της κ. Ιωάννας Κυρίτση Τζιώτη “ ΠΑΜΟΥΚ, ΛΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΓΟΙ;” και υλοποιήθηκε για τις ανάγκες της έρευνας δράσης που διεξήχθη στο πλαίσιο του προγράμματος Gamified Introduction to Gamification (GIG). Στόχος αυτής της πρωτοβουλίας ήταν να διερευνήσουμε αν η παιχνιδοποιημένη μάθηση στο πλαίσιο του διλήμματος μπορεί να οδηγήσει στην αποτελεσματικότερη προσέγγιση των διδακτικών στόχων μας σε πραγματικές συνθήκες.

Στόχοι του σεναρίου ήταν

1.Να ευαισθητοποιηθούν τα νήπια στο θέμα της Κλιματικής Αλλαγής και να αναλάβουν ενεργό δράση

2. Να έρθουν σε μια πρώτη επαφή και να εξοικειωθούν με το εργαλείο «dibl» σε συνδυασμό με νέες μαθητοκεντρικές τεχνικές

3. Να καλλιεργήσουν δεξιότητες επικοινωνίας, συνεργασίας, κριτικής σκέψης