Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Γίνε κι εσύ μαθητευόμενος Μαχητής του Ντάο”

Παρακολουθήσαμε το διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα των εκδόσεων Μεταίχμιο “Γίνε κι εσύ μαθητευόμενος Μαχητής του Ντάο”. Ένα πρόγραμμα για την κλιματική αλλαγή, την εξαφάνιση της βιοποικιλότητας και το τι μπορεί να κάνει καθένας μας για αυτά. Το εν λόγω πρόγραμμα εντάσσεται στο Β’ Θεματικό Κύκλο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων(Φροντίζω το Περιβάλλον). Η εθελοντική ομάδα “Πράκτορες του Πλανήτη” , με τη καθοδήγηση του παππού Σίφου, μας βοήθησε να καταλάβουμε γιατί ο πλανήτης μας έχει πυρετό. Μαζί τους γίναμε επιστήμονες,  παίξαμε και μάθαμε τις κινήσεις των μαθητευόμενων ηρώων του βιβλίου.

COLLAGE ΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

Συνειδητοποιήσαμε ότι έχει αρχίσει να χάνεται η ισορροπία στη φύση και προτείναμε τις δικές μας λύσεις μέσα από το σχήμα Γιν-Γιανγκ.

COLLAGE ΓΙΝ ΓΙΑΝ

Γίναμε κι εμείς Μαθητευόμενοι Μαχητές του Ντάο και δώσαμε την υπόσχεση να αγωνιζόμαστε για την προστασία του πλανήτη μας!

ΜΑΧΗΤΕΣ COLLAGE