Ας αρχίσουν οι χοροί

Οι παραδόσεις του τόπου μας κρυμμένες μέσα στο χορό, στη μουσική και στα εδέσματα

Στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα συμμετείχαν 30 μαθητές και μαθήτριες από όλα τα τμήματα του σχολείου με αντικείμενο την ανίχνευση του παρελθόντος μέσα από τους παραδοσιακούς χορούς, τα παραδοσιακά τραγούδια και την εκμάθηση διαφορετικών παραδοσιακών χορών και τραγουδιών.

Η ομάδα διδάχθηκε παραδοσιακούς χορούς της Μακεδονίας, του Πόντου, της Κρήτης και της Ικαρίας, πραγματοποίησε 3ήμερη εκδρομή στην Ξάνθη, όπου εκμεταλλεύτηκε τον υπέροχο καιρό και τα πανέμορφα μέρη για να κάνει πρόβες χορού, και επισκέφτηκε το Αρχαίο Θέατρο των Φιλίππων (Καβάλα), τα Τέμπη του ποταμού Νέστου, το Πόρτο Λάγος και τα Άβδηρα. Στο Λαογραφικό Μουσείο της Ξάνθης και των Αβδήρων διερεύνησε τα ήθη και τα έθιμα του τόπου.

Οι μαθητές/μαθήτριες δημιούργησαν έντυπο με πληροφορίες των παραδοσιακών χορών και την ιστορία τους (εκτυπωμένο για την βιβλιοθήκη του σχολείου), το οποίο είναι συνέχεια του πρώτου τεύχους. Για να δείτε το έντυπο, πατήστε εδώ.

Η μαθήτρια Καλλιόπη-Αναστασία Αλεξιάδου συμμετείχε με το ποίημα της «Ο Χορός» στον Ζ’ Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Πνευματικών Οριζόντων Λεμεσού και απέσπασε το 1ο Βραβείο.

Υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος:

Ειρήνη Μπουλάκη, Μαριάννα Παπαδοπούλου, Χριστίνα Λασπά και Σοφία Μπανιά

Τεύχος 2ο