Πάμε Βιβλιοθήκη!!!

Η  δανειστική  βιβλιοθήκη  του  σχολείου  μας  στεγάζεται  στην  αίθουσα   Βιβλιοθήκης στον 1ο όροφο. Διαθέτει  αρκετούς τίτλους  βιβλίων  όλων  των  κατηγοριών . Οι τίτλοι των βιβλίων μας έχουν ταξινομηθεί σύμφωνα με τις ακόλουθες κατηγορίες:

Α. Χριστουγεννιάτικα

Β. Παραμύθια

Γ. Παραμύθια (απλά τεύχη)

Δ. Μυθολογία

Ε. Κλασσική ελληνική πεζογραφία

Ζ. Σύγχρονη ελληνική πεζογραφία

Η. Κλασσική ξένη πεζογραφία

Θ. Μοντέρνα ξένη λογοτεχνία

Ι. Επιστημονικά/ Διδακτικά

Μ. Βιβλία αγγλικής γλώσσας

Στόχοι  της σχολικής μας  βιβλιοθήκης είναι :.

• να προσφέρει ευκαιρίες στα παιδιά να έρθουν σε επαφή με το βιβλίο.
  • να προσφέρει στους εκπαιδευτικούς πληροφοριακό υλικό  και κατάλληλα μέσα για τον σχεδιασμό  της διδασκαλίας των μαθημάτων.
  • να γίνει ένας πολυχώρος γνώσεων, τέχνης, ψυχαγωγίας, αναγνωστήριο και γενικότερα ένας χώρος εναλλακτικής διδασκαλίας

Ημέρες  & ‘Ωρες λειτουργίας για δανεισμό κάθε Δευτέρα και Τρίτη 10.45-11.30 π.μ

Κανόνες  λειτουργίας βιβλιοθήκης

1. Η είσοδός μας μέσα στη βιβλιοθήκη γίνεται με ήρεμο τρόπο. Όση ώρα βρισκόμαστε μέσα στο χώρο, κάνουμε ησυχία.
  2. Δεν επιτρέπεται να τρώμε μέσα στο χώρο της βιβλιοθήκης.
  3.    Mπορούμε να δανειστούμε μέχρι ένα βιβλίο κάθε φορά και οφείλουμε να το επιστρέψουμε εντός 15 ημερών. Σε περίπτωση που δεν προλάβουμε να το διαβάσουμε μπορούμε να το δανειστούμε μία εβδομάδα ακόμη.
  4. Αν δεν επιστραφεί το προηγούμενο βιβλίο, καινούριος δανεισμός δεν  γίνεται.
  5. Είμαστε υπεύθυνοι για τα βιβλία που δανειζόμαστε. Σε περίπτωση φθοράς ή απώλειας οφείλουμε να το αντικαταστήσουμε με το ίδιο ή αντίστοιχης αξίας.
  6. Δεν ανατοποθετούμε μόνοι μας τα βιβλία στα ράφια, αλλά τα αφήνουμε μεταξύ στην άκρη του τραπεζιού η σε χώρο που υποδεικνύεται από την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης.

7.Επιστρέφουμε το βιβλίο και το παραδίδουμε στην υπεύθυνη  της βιβλιοθήκης η στη δασκάλα της       τάξης μας για να το “ ξεχρεώσει”, χωρίς να το παρατάμε στα ράφια ή αλλού.

8.Το πληροφοριακό υλικό όπως εγκυκλοπαίδειες, λεξικά, περιοδικά, σπάνιες εκδόσεις κ.α δεν       δανείζεται, αλλά δίνεται μόνο για δανεισμό στο χώρο.

1. Πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε επιστρέψει ( ή σε περίπτωση απώλειας να έχουμε αντικαταστήσει) το υλικό που δανειστήκαμε μέχρι τη λήξη χρονιάς.

Nα θυμάσαι…

•  Φρόντισε να έχεις πάντα μαζί σου την καρτέλα δανεισμού.
  •  Περίμενε υπομονετικά να σημειώσουν οι υπεύθυνοι δάσκαλοι τον αριθμό του βιβλίου που επιστρέφεις και του νέου.
  •  Άφηνε το βιβλίο σε συγκεκριμένη θέση στο σπίτι σου, για να μην το χάσεις.
  • Οποιαδήποτε προσφορά σε βιβλίο κάθε κατηγορίας είναι καλοδεχούμενη!!!

Κλείνοντας αναφέρουμε τα λόγια της Μαλάλα Γιουσαφζάι :

“Aς πάρουμε  στα χέρια μας το βιβλίο και τα μολύβια  μας. Είναι τα πιο δυνατά μας όπλα!!”

κι εύχομαστε σε όλους τους μαθητές μας καλά αναγνωστικά ταξίδια στον μαγικό κόσμο των βιβλίων.

Υπεύθυνη δασκάλα Βιβλιοθήκης

Βαρβάρα Σωτηρίου