Σύλλογος γονέων

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε χθες το απόγευμα 15-3-2022, το δωρεάν Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών που διοργάνωσε ο σύλλογός μας, σε συνεργασία με τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό.

Θα θέλαμε να δώσουμε

συγχαρητήρια

στον Ε.Ε.Σ. για την εθελοντική του δράση που κυριολεκτικά σώζει ζωές!!

Ευχαριστούμε θερμά την κα Κωνσταντίνα Δαμηλάτη Νοσηλεύτρια – Εκπαιδεύτρια του Ε.Ε.Σ. για την τόσο χρήσιμη παρουσίαση! Πραγματικά ήταν εξαιρετική!
Ευχαριστούμε επίσης, τους μόλις 15 γονείς που κατάφεραν να παρευρεθούν στο σεμινάριο (+ τους γονείς του συλλόγου). Ο αριθμός συμμετοχής ήταν απογοητευτικός για μια τόσο χρήσιμη δράση.. ας ελπίσουμε για μεγαλύτερη συμμετοχή στο μέλλον..
Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο και εσωτερικός χώρος
Μπορεί να είναι εικόνα 12 άτομα και εσωτερικός χώρος
———————————————————————————————————————
Την περασμένη Κυριακή 19/2/23, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, διοργάνωσε αποκριάτικο πάρτυ !! Μικροί και μεγάλοι, μασκαρευτήκαμε, χορέψαμε, παίξαμε, γελάσαμε, διασκεδάσαμε και μοιραστήκαμε όμορφες στιγμές στο σχολείο μας.. είναι υπέροχο να βιώνουν τέτοιες στιγμές τα παιδιά μας.. στιγμές που θα μείνουν χαραγμένες στις μνήμες τους !! Το παρτυ μας τα είχε όλα!! Είχε δυνατή μουσική για χορό, κυνήγι θησαυρού, λιμπο, γαϊτανάκι, φαγητάκι, face painting, messy play και συγκεκριμένα το απίθανο oobleck το οποίο καταευχαριστήθηκαν!! Σας ευχαριστούμε για τη συμμετοχή και το μοίρασμα ???? Και του χρόνου με υγεία!!
Η πρώτη δράση του νέου Δ.Σ. του συλλόγου γονέων του 8ου δημοτικού σχολείου Καλαμάτας ολοκληρώθηκε!!
Μια όμορφη χριστουγεννιάτικη γιορτή απολαύσαμε τη σημερινή ηλιόλουστη μέρα, στην οποία μεταξύ άλλων είχαμε την ευκαιρία να γνωριστούμε καλύτερα και να ανταλλάξουμε γνώμες!
Τα παιδιά κατά ευχαριστήθηκαν τα εργαστήρι κεραμικής με την κεραμίστρια  Μαρηλιανα Διαμαντάκη Mariluna, ceramic play & creations, όπου μέσα από μια χριστουγεννιάτικη ιστορία που τους διηγήθηκε δημιούργησαν ανά ομαδουλες μικρά δεντροσπιτα για τα χελιδόνια και τα διακοσμήσαν στην πορτοκάλια μας! Η πρώτη βροχούλα θα επιστρέψει τον πηλό εκεί που ανήκει, στο χώμα, στη φύση
Είδαμε ότι το «μαζί», το μοίρασμα, η συνεργασία, οδηγεί σε δημιουργικά έργα κι αυτό είναι τόσο σημαντικό να το βιώνουν τα παιδιά μας…
Η επαφή με τον πηλό είναι θεραπευτική, με αμέτρητα οφέλη!!
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η ανταλλαγή δώρων, όπου τα παιδιά περίμεναν με αγωνία το δωράκι που θα τους τύχαινε!!
Φάγαμε, ήπιαμε και στο τέλος χαλαρώσαμε με μια άμορφη χριστουγεννιάτικη ταινία και φυσικά ποπ κορν!!!
Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για τη στήριξη και τη συμμετοχή!! Θέλουμε και περισσότερους στην επόμενη δράση!

Ευχόμαστε να το απολαύσετε
Καλές γιορτές!! Καλά Χριστούγεννα!!!

Μπορεί να είναι εικόνα 4 άτομαΜπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα, άτομα που κάθονται, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι

Μπορεί να είναι εικόνα 13 άτομα, άτομα που στέκονται, άτομα που κάθονται και εξωτερικοί χώροιΜπορεί να είναι εικόνα εξωτερικοί χώροι και δέντρο

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΛΟΓΩΝ 20-11-2022 :
1) ΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΟΝΕΩΝ (με σειρά εκλογής): ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΠΡΩΤΟΠΑΠΑΔΑΚΗ ΜΑΡΙΑ, ΜΗΛΙΑΡΕΣΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΡΑΦΑΗΛ ΝΑΝΤΙΑΝΝΑ, ΓΕΩΡΓΑΚΙΛΑΣ ΑΛΕΚΟΣ, ΒΟΪΔΗΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ ΓΙΩΤΑ
2) ΓΙΑ ΕΝΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ: ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
3) ΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ: ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΜΗΛΙΑΡΕΣΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΜΑΥΡΕΑ ΝΙΚΗ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.
Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "8° ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ To Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του gou Δημοτικού σχολείου Καλαμάτας σας προσκαλεί την Κυριακή 13/11/2022 και ώρα 18:00 σε εκλογική-απολογιστική Γενική Συνέλευση που θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου. ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ Απολογισμός δράσης απερχόμενου Διοικητικού Συμβουλίου Οικονομικός απολογισμός Εκλογή εφορευτικής επιτροπής για την εκλογή νέου Δ.Σ. Εκλογές για την ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου Θέλουμε να τονίσουμε την αναγκαιότητα της συμμετοχής όλων των Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών του σχολείου μας, ώστε να μπορεί να συνεχίσει δράση του Συλλόγου μας. Σας ευχαριστούμε πολύ Με εκτίμηση το Δ.Σ."

Μετά τις αρχαιρεσίες που διεξήχθησαν στις                     συγκροτήθηκε σε σώμα ο νέος Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του 8ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμάτας του οποίου η σύνθεση έχει ως εξής:

Πρόεδρος:

Αντιπρόεδρος: