Ο κύκλος της ανάγνωσης

Κάτι καινούριο συμβαίνει στο Β’2 εδώ και μερικές μέρες!
Ξεκινήσαμε μία καινούρια συνήθεια που μας αρέσει πολύ και λέγεται: “ο κύκλος της ανάγνωσης”.
Αντί να διαβάζουμε ένας-ένας το ίδιο κείμενο από το βιβλίο μας για να εξασκηθούμε στην ανάγνωση,
διαβάζουμε 3-4 προτασούλες ο καθένας μας από ένα λογοτεχνικό βιβλίο.
Κάθε μαθητής έφερε από ένα βιβλίο και έτσι δημιουργήσαμε τη βιβλιοθήκη της τάξης μας. Διαλέγουμε ένα βιβλίο κάθε μέρα, καθόμαστε όλοι μαζί στον κύκλο και ακούμε τους συμμαθητές μας να μας διαβάζουν παραμύθια.
Μας αρέσει πάρα πολύ γιατί έτσι και εξασκούμαστε στην ανάγνωση και ακούμε ωραίες ιστορίες!

Για να καταλάβετε πόσο μας έχει ενθουσιάσει αυτή η νέα μας συνήθεια, αρκετά παιδιά επιλέγουν να διαβάζουν τα βιβλία, όταν ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους και έχουν λίγο ελεύθερο χρόνο.

1 σχόλιο

1. Διττός λοιπόν ο στόχος : εξάσκηση στην ανάγνωση και αγάπη για το βιβλίο… τι καλύτερο!!! Μπράβο στα παιδιά και στη δασκάλα τους!!
    Εξάλλου, όπως έχει πει ο Κικέρων : “Aν έχεις έναν κήπο και μια βιβλιοθήκη, έχεις όσα σου χρειάζονται”.