Οδηγίες πρόληψης για την εποχική γρίπη

8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΙΚΗ ΓΡΙΠΗ

Προς τους γονείς των μαθητών του σχολείου μας

Με  αφορμή την εμφάνιση της εποχικής γρίπης, συστήνονται  οι ακόλουθες οδηγίες με σκοπό την πρόληψη της εξάπλωσής της:

1. Παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης πρέπει να αναμένουν σε χώρο όπου δε θα έρχονται σε επαφή με άλλα άτομα,μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους. Να μην επιστρέψουν στο σχολείο αν δεν τους το επιτρέψει ο γιατρός τους.
  2. Συστήνεται για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής όπως:
  • Να αποφεύγεται η επαφή των  χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα  για τη μείωση του κινδύνου της μόλυνσης.
  • Να αποφεύγεται η κοινή χρήση των μολυβιών, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Πριν από το κολατσιό καλό είναι να βάζουν τα παιδιά στα χέρια τους αντισηπτικό. Να αποφεύγουν να πιάνουν  το φαγητό απευθείας με τα χέρια,μπορούν να χρησιμοποιούν  χαρτομάντιλο ή το εσωτερικό του περιτυλίγματός του.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, επιβάλλεται κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι, στο ύψος του αγκώναή με χαρτομάντιλο το οποίο πρέπει να πετιέται αμέσως στους κάδους απορριμμάτων.
  • Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό, σχολαστικό πλύσιμο των χεριών  με υγρό σαπούνι και νερό ή αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα(υπάρχει στο σχολείο,καλό  όμως είναι να έχουν τα παιδιά το ατομικό τους μπουκαλάκι)  ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.

Αναστασία  Γ. Βουτσή