Αρχείο ημέρας 22 Ιανουαρίου 2020

27/4/1941: Αυτοκτονεί η συγγραφέας Πηνελόπη Δέλτα σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την κατάληψη της Αθήνας από τους Γερμανούς.
Ήταν η πρώτη συγγραφέας που έγραψε παιδικά βιβλία στη δημοτική γλώσσα. Μερικά από αυτά είναι: Ο Μάγκας, Τρελαντώνης, Στα μυστικά του βάλτου.

“Ταξίδι στ’ όνειρο” Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας (Π.2)

Ξεκίνησε « Το ταξίδι στ’ όνειρο» στο 2ο Πρωινό τμήμα του 7ου Νηπιαγωγείου Καλαμαριάς, βασισμένο σε ένα πρόγραμμα κοινωνικής και συναισθηματικής μάθησης για παιδιά προσχολικής ηλικίας με τη μέθοδο της Συστημικής Καταξιωτικής Διερεύνησης.

Στην πρώτη συνάντηση τα νήπια έπαιξαν παιχνίδια  γνωριμίας, εξοικείωσης και ενδυνάμωσης της ομάδας.

Οι στόχοι των δραστηριοτήτων ήταν:

• Να αποκτήσουν οικειότητα.
  • Να νιώσουν άνετα μέσα στο χώρο και
  • Να επικοινωνήσουν και να έρθουν σε επαφή με τις αισθήσεις τους.

Στο κλείσιμο της συνάντησης τα παιδιά ζωγράφισαν παράλληλα σε 2 ομάδες και παρουσίασαν τα έργα τους.

ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΙ

Δανειστική Βιβλιοθήκη (Π.2)

Ξεκίνησε η δανειστική βιβλιοθήκη στο 2ο Πρωινό τμήμα του Νηπιαγωγείου μας. Τα νήπια αφού στόλισαν την πάνινη τσάντα τους και συζήτησαν και συναποφάσισαν τους κανόνες της δανειστικής βιβλιοθήκης τοποθέτησαν τα βιβλία. Τώρα κάθε Παρασκευή  θα δανείζονται το βιβλίο και θα το καταγράφουν τον τίτλο στην καρτέλα δανεισμού.

Καλή ανάγνωση.