IMG 5419

«Το 6ο απέναντι στην Κλιματική Κρίση» Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 2023-24

Γενικά νέα Εκπαιδευτικά προγράμματα

Τη σχολική χρονιά 2023-24 το σχολείο μας στάθηκε απέναντι στην Κλιματική Κρίση με αιχμή την Περιβαλλοντική Ομάδα η οποία κινητοποίησε ολόκληρη τη σχολική κοινότητα.

Το ενδιαφέρον των μαθητών και μαθητριών ενεργοποιήθηκε όταν το σχολείο μας συμμετείχε στη δράση “Όταν τα σκουπίδια γίνονται τέχνη” που διοργάνωσε το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγίου Δημητρίου σε συνεργασία με τον Δήμο Αγίου Δημητρίου, την ΑΜΚΕ NoWaste 21 και το 1ο Γυμνάσιο Αγ. Δημητρίου, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας μείωσης αποβλήτων 2023.

“Όταν τα σκουπίδια γίνονται τέχνη”

Έτσι, μετά από αυτή τη δράση μαθητές και μαθήτριες “απαίτησαν” τη δημιουργία Περιβαλλοντικής Ομάδας για τη συνέχιση περιβαλλοντικών δράσεων. Ξεκινήσαμε λοιπόν τον Δεκέμβρη να γινόμαστε ομάδα καταγράφοντας τις προσδοκίες και τους φόβους μας.
IMG 4387

Μέσα από τις συναντήσεις μας, μάθαμε πολλά για την Κλιματική Κρίση και τα εμπεδώσαμε ακόμα καλύτερα μέσα από δύο επισκέψεις:
-Στην Έκθεση “η Κλιματική αλλαγή και εμείς” στο Μουσείο Γουλανδρή την οποία επισκεφθήκαμε με τη Β΄Γυμνασίου του σχολείου μας και

Επίσκεψη Β’ Τάξης στο Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας-Κέντρο Γαία

-Στο ΚΠΕ Ελευσίνας όπου παρακολουθήσαμε το βιωματικό πρόγραμμα “Κλιματική Αλλαγή από τη γνώση στη δράση”

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ Ελευσίνας

Τις γνώσεις δεν τις κρατήσαμε για μας. Φροντίσαμε να ενημερώσουμε και τους υπόλοιπους για αυτά που ξέρουμε.

FE05F3C9 8B89 4391 971E 3ED1F889C25B

Και δεν μείναμε στη θεωρία… περάσαμε στην πράξη και τη δράση. Οργανώσαμε σύστημα συλλογής συσκευασιών από τις αίθουσες του σχολείου και ενεργοποιήσαμε όλη τη σχολική κοινότητα για τη συμμετοχή της στην ανταποδοτική ανακύκλωση στα πολυκέντρα της ΤΕΧΑΝ με αφορμή τον μαθητικό διαγωνισμό ανακύκλωσης της ΤΕΧΑΝ για τον οποίο καταφέραμε να συγκεντρώσουμε 9.196 συσκευασίες μόλις σε δύο μήνες.

EF8FD071 4372 4404 8F22 9AC08B75B255

Η δράση της ομάδας συμμετείχε σαν πρωτοβουλία στην κατηγορία “Δράσεις Συνεργασίας” στον Στόχο 13 (Δράση για το Κλίμα): Ανακύκλωση απέναντι στην Κλιματική Κρίση, Δράση συνεργασίας με την τοπική  Κοινότητα, στο Bravo Schools 2024, τον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους στον οποίο καταγράφονται οι προτάσεις των μαθητών για τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου!

Κλείνοντας τη σχολική χρονιά, βάλαμε άλλο ένα λιθαράκι στη μείωση του CO2 της ατμόσφαιρας και τη βελτίωση του περιβάλλοντος φυτεύοντας λουλούδια και αρωματικά φυτά στο προαύλιο του σχολείου, με τη συνδρομή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και ειδικά του προέδρου κ. Καράγιαννη και την υποστήριξη των φυτωρίων Αντεμισάρη.

FA08D2EF ADEA 4C29 8EC6 DD8E2F83803D

Η δράση της ομάδας ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση του προγράμματος στο αμφιθέατρο του σχολείου μας για να δώσουμε το μήνυμα ότι όλοι μαζί σαν Κοινωνία και ο καθένας και η καθεμία από μας πρέπει να σταθούμε απέναντι στην Κλιματική Κρίση!

ED1660FA 9B26 4289 B0C3 27C684460631