3ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Μαρ 202430

Το 3ο εργαστήριο δεξιοτήτων ανήκει στη θεματική ενότητα<<ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ-STEM>>και έχει τίτλο<<ΟΙ 4 ΕΠΟΧΕΣ>>.

Σκοπός του εργαστηρίου ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές το φαινόμενο της εναλλαγής των εποχών,την αιτία του,τη σημασία του για τη ζωή των ανθρώπων,αλλά και τα χαρακτηριστικά της κάθε εποχής ξεχωριστά.

Έτσι,αφού διερευνήσαμε και καταγράψαμε τις προυπάρχουσες γνώσεις,παρακολουθήσαμε εκπαιδευτικά βίντεο με την κίνηση της Γης γύρω από τον Ήλιο και κάναμε αναπαράσταση ανά δύο με τη χρήση φακού.

Αναφερθήκαμε στο μύθο της Περσεφόνης και στην ιστορία των τεσσάρων θυγατέρων του Χρόνου.

Δημιουργήσαμε τον κύκλο των εποχών,τοποθετήσαμε κάθε μήνα στο σωστό σπιτάκι-εποχή και <<λύσαμε>> ομαδικά και συνεργατικά το αίνιγμα των εποχών.

2 1

2 2

ΔΕΝΤΡΟ ΕΠΟΧΩΝ

Εμπνευστήκαμε από τις τέχνες και δημιουργήσαμε τις εποχές με τη δική μας φαντασία.
3 1
Παράλληλα ασχοληθήκαμε με φωνολογική ενημερότητα,μαθηματικά,παίξαμε επιτραπέζια και επιδαπέδια παιχνίδια και κάναμε ατομικές κατασκευές.

1 1

1 2