ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023

year-2022-school-9190563-form-8-synopsis

Viber 2022 11 15 10 09 58 341 COLLAGE

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

Ευχαριστούμε όλους τους γονείς για την άμεση ανταπόκριση και συμμετοχή τους στη δράση που ανήκει στο ευρύτερο πλαίσιο σχέσεων παιδιού-οικογένειας-σχολείου.

Παρακάτω παραθέτουμε ενα ερωτηματολόγιο που αφορά τις προτιμήσεις σας για  τα θέματα των διαδικτυακών συναντήσεων που πρόκειται να γίνουν.

Σας παρακαλούμε να το συμπληρώσετε.

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

Στις 2 Δεκεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε η πρώτη διαδικτυακή συνάντηση με τους γονείς με αφορμή την έναρξη της δανειστικής βιβλιοθήκης στην οποία παρευρέθηκε κατόπιν πρόσκλησης η συγγραφέας και μουσικός κυρία Γιούλα Μιχαήλ.Τα παιδιά της απηύθηναν ερωτήσεις στις οποίες απάντησε .Τέλος της χάρισαν ένα παραμύθι που δημιουργήθηκε αυθόρμητα μέσα στην τάξη ως δώρο για την παρουσία της στο σχολείο μας.Στη συνέχεια δόθηκαν εξηγήσεις για τον τρόπο λειτουργίας της δανειστικής βιβλιοθήκης.Παρακάτω παραθέτουμε το συγκεκριμένο παραμύθι και έναν σύνδεσμο για αναγνωστικές ψηφιακές εμπειρίες.

στη χώρα των σχημάτων

Ψηφιακή Βιβλιοθήκη

ΟΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΜΥΤΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στα πλαίσια της καλής συνεργασίας που έχουμε με το 4ο Δημοτικό Σχολείο και το σύλλογο γονέων του Δημοτικού μας κάλεσαν και συμμετείχαμε στη Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση με τις “Κόκκινες Μύτες” στην αυλή του σχολείου. Τους ευχαριστούμε πολύ γιατί τα παιδιά μας πέρασαν υπέροχα!!!

ΜΥΤΕΣ

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης οργανώθηκε συλλογή τροφίμων και ειδών βασικών αναγκών τα οποία δόθηκαν στο φιλόπτωχο ταμείο του Ι.Ν. Αναλήψεως του Κυρίου.

Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς που ανταποκρίθηκαν άμεσα σε αυτήν την φιλανθρωπική δράση.

Viber 2023 01 09 14 52 24 872

Σας παραθέτουμε το αρχείο για την ενίσχυση της κοινωνικοποίησης των παιδιών στο Νηπιαγωγείο από την παρουσίαση που έγινε από την ψυχολόγο και τον κοινωνικό λειτουργό της σχολικής μας μονάδας τον Ιανουάριο του 2023.

H ενίσχυση της κοινωνικοποίησης στο Νηπιαγωγείο

Την Πέμπτη 23/2/2023 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη με εισηγήτρια την λογοθεραπεύτρια κυρία Μαίρη Νικολάου η οποία ανέπτυξε το θέμα “προβλήματα λόγου και ομιλίας στην προσχολική ηλικία, πρώιμη παρέμβαση”. Ακολούθησε συζήτηση και δόθηκαν απαντήσεις σε ερωτήματα των γονέων.

Την Τετάρτη 29-3-2023 πραγματοποιήθηκε στο  χώρο του Νηπιαγωγείου μας εργαστήριο κατασκευής πασχαλινών λαμπάδων με την εθελοντική συμμετοχή των γονέων μας, οι οποίες θα δοθούν στο  bazaar που διοργανώνει ο σύλλογος γονέων του 4ου Δημοτικού σχολείου με σκοπό την αγορά απινιδωτή.

Η συλλογή τροφών, με την ευγενική συνδρομή των γονέων του Νηπιαγωγείου μας,κατέληξε στον προορισμό της ,την φιλοζωική οργάνωση strayαδέσποτος πλανήτης. Δείτε το ευχαριστήριο μήνυμα:

Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού
Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2022-2023)

ετήσια έκθεση εσωτερικής αξιολόγησης